Ford Otosan’ın iştirakinden 435 milyon euro kredi sözleşmesi

Ford Otosan’ın iştiraki Ford Otosan Romanya SRL, 435 milyon euro kredi sözleşmesi imzaladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ford Otosan’ın iştirakinden 435 milyon euro kredi sözleşmesi

Ford Otosan’ın iştiraki Ford Otosan Romanya SRL, 7 yıl vadeli 435 milyon euro kredi sözleşmesi imzaladı. Bu yatırımla, Craiova fabrikası Ford Otosan'ın binek ve hafif ticari araçları elektrifikasyon hedeflerinde Avrupa’da önemli bir rol oynayacak. İlgili kredi sürecinde, Societe Generale ve Societe Generale’in Romanya'daki iştiraki BRD, uluslararası ve Romen bankalardan oluşan bir konsorsiyumun koordinatörlüğünü üstlendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ford Otosan Mali İşler Lideri Gül Ertuğ, "Craiova tesisimiz, Ford Otosan'ın Avrupa'da elektrikli ticari araç üretim öncülüğümüzde ve ticari araç büyüme planlarını gerçekleştirmede önemli bir role sahip. Avrupa'daki büyüme planlarını gerçekleştirmek için Craiova Fabrikası'nda devam eden tesis, araç ve mühendislik yatırım projelerini finanse etme amacıyla sendikasyon kredi anlaşması imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kredi Craiova'nın Ford Otosan'ın gelecek planlarındaki stratejik önemini gösteren bir adımdır.” dedi.

“İlişkimizi daha da ileriye taşıyacak”

Societe Generale Türkiye ve Türki Cumhuriyetler CEO'su Batu Çetin ise şunları kaydetti: “Türk şirketlerinin Avrupa’da daha fazla varlık göstermesine ve sürdürülebilir yeni nesil teknolojilere yönelik çalışmalara verdiğimiz desteği bu sözleşmede göstermekten gurur duyuyoruz. Kredi, Societe Generale Grubu'nun enerji dönüşümüne verdiği desteği yansıtmakla beraber; Ford Otosan ile uzun süredir devam etmekte olan ilişkimizi daha da ileriye taşıma yolunda önemli bir adım teşkil ediyor."

BRD Groupe Societe Generale CEO'su Maria Rousseva, “Romanya'daki otomotiv endüstrisinin elektrifikasyonuna yönelik önemli bir adım olan bu önemli projeyi finanse etmekten mutluluk duyuyoruz. Ford Otosan Craiova'da geliştirilen, Romanya ekonomisine yönelik önemli projeleri desteklemek için gerekli tüm kaynaklara, bilgi birikimine ve deneyime sahibiz.” şeklinde konuştu.