Romanya'daki elektrikli otobüs ihalesini Karsan kazandı

Hedef pazarlarında büyümeyi sürdüren Karsan, kazandığı ihalelere bir yenisini daha ekledi. Karsan, Romanya Chitila’da gerçekleştirilen 23 adetlik elektrikli araç ihalesini kazandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Romanya'daki elektrikli otobüs ihalesini Karsan kazandı

Karsan, geliştirdiği ürün ve teknolojilerle Avrupa’nın tercihi olmaya devam ediyor. Hedef pazarlarında büyümeyi sürdüren Karsan, kazandığı ihalelere bir yenisini daha ekledi. Romanya Chitila’da gerçekleştirilen 23 adetlik elektrikli araç ihalesini kazanan Karsan, yeni bir sözleşmeye daha imza attı.

İhale kapsamında Karsan, 10 adet e-ATAK (8 metre), 13 adet de e-ATA (12 metre) üretimi gerçekleştirerek Chitila bölge halkının kullanımına sunacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Karsan CEO’su Okan Baş, araçları bu yıl sonunda teslim etmeyi hedeflediklerini söyledi. İhale kapsamında Chitila’ya elektrikli otobüslerle birlikte, hızlı ve yavaş olmak üzere toplam 28 adet şarj istasyonu da kuracaklarını belirten Baş, “Böylece, Chitila şehrinin toplu taşıma sisteminin elektrikli dönüşümünü sağlayacağız. Karsan olarak elektrikli mobilitedeki öncü rolümüz ile, Chitila şehrinin de ilk elektrikli araçlarını sağlayacağımız için mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

İhaleyle Karsan olarak e-ATA’nın 12 metrelik boyutu için ilk kez sözleşme imzaladıklarını aktaran Baş, “e-ATA ve e-ATAK, Avrupa’da başarısını kanıtlamış modellerimiz. 12 metre e-ATA modelimiz geçtiğimiz sene Sustainable Bus Awards’ta şehir içi ulaşım kategorisinde ‘Yılın Otobüsü’ ödülünü kazanmıştı. e-ATAK ise Avrupa’da üst üste iki yıldır pazar liderliğini sürdürüyor. Bu ihaleyle birlikte, Romanya’da yollarda koşan 10 ve 18 metrelik e-ATA modelimizin, 12 metre boyutu ile hizmet vereceğimiz için ayrıca gururluyuz.” şeklinde konuştu.

Romanya’da Karsan markalı 175 adet elektrikli araç hizmet veriyor

Romanya’nın, Karsan’ın ana pazarlarından biri olduğunu vurgulayan Baş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Distribütörümüz Anadolu Automobil Rom ile Romanya pazarında Karsan markası güçlenerek büyüyor. Bugün itibarıyla Romanya’da 175 adet elektrikli Karsan markalı araç hizmet veriyor. Son kazandığımız Chitila ihalesi ve teslim edeceğimiz mevcut siparişlerimizle birlikte sene sonunda ülkedeki araç parkımız 240 adede ulaşacak. İhale kapsamında şarj istasyonları da kuracağız.
Bu sayede Chitila şehrinin toplu taşıma sisteminin elektrikli dönüşümünü de gerçekleştirmiş olacağız. Karsan olarak bir yandan hedef pazarlarımızdaki varlığımızı güçlendirirken diğer taraftan yeni giriş yaptığımız pazarlarda gelişimimizi hızlandırmaya devam edeceğiz.”