Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci askıya alındı

Gürcistan'ın yürürlüğe koyduğu ve büyük tartışmalara yol açan 'yabancı etkinin şeffaflığı' yasası, ülkenin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin durdurulmasına neden oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci askıya alındı

Avrupa Birliği'nin (AB) Gürcistan Delegasyonu'nun X hesabından yaptığı paylaşıma göre, Birliğin Gürcistan Büyükelçisi Pawel Herczynski, başkent Tiflis'te katıldığı etkinlikte ülkenin AB'ye katılım süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Karar AB 'Liderler Zirvesi'ne katılan liderler tarafından alındı

"Maalesef Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci şimdilik durdurulmuştur" açıklamasını yapan Herczynski, bu kararın, son yapılan AB Liderler Zirvesi'ne katılan liderlerce alındığını bildirdi.

Herczynski, karar kapsamında AB'nin Gürcistan'a yönelik 2024 yılı için 30 milyon avroluk mali yardımın da dondurulduğunu belirterek "Durumun daha da kötüleşmesi halinde başka tedbirler de düşünülüyor" ifadesini kullandı.

Büyükelçi, "AB-Gürcistan ilişkilerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olabilecekken bu kadar düşük bir noktada olduğunu görmek üzücü" değerlendirmesinde bulundu.

'Yabancı etkinin şeffaflığı' yasasının ardından AB-Gürcistan ilişkileri

Yabancı etkinin şeffaflığı yasa tasarısının nisanda Parlamento'ya sunulmasının ardından Gürcistan'da gösteriler başlamıştı. Yasal düzenleme, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan'daki kuruluşların 'yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon' olarak kaydolmalarını, aksi halde para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu.