Yerel zincir marketler zam yapmama kararı aldı

Ulusal gıda perakendecilerinin enflasyon ile mücadele kapsamında aldığı fiyat sabitleme ve indirim kararına yerel zincirler de dahil oldu. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, gıda, dayanıklı tüketim grubun, temizlik ürünleri, mutfak araç ve gereçlerinde zam yapmama kararı aldıklarını ve bu kararın en az bir ay süreceğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Yerel zincir marketler zam yapmama kararı aldı

YENER KARADENİZ/İSTANBUL

Aralık ayında Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile bir araya gelen ve sonrasında enflasyon ile mücadele kapsamında birbiri ardına fiyat sabitleme ve indirim kararı alan ulusal zincirlere yerel zincirler de katıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin fiyat sabitleme ve indirim çağrısını da dikkate alan Türkiye Perakendeciler Federasyonu, indirimlerin dışında, özellikle gıdada dayanıklı tüketim grubu ürünlerinde, temizlik ürünlerinde, mutfak araç ve gereçlerinde zam yapmama kararı aldıklarını duyurdu.

EKONOMİ gazetesine kararın süresi ile ilgili bilgi veren TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, "Zam yapmama kararımızda şu an için bir süre belirlemedik. Ama en az bir ay uygularız. Bu süre duruma göre değişebilir, yeter ki ürünleri zamlı almayalım. Bunun dışında yıl sonuna kadar indirim kampanyalarını sürdürme gayretinde olacağız" dedi.

Biçen: Yıl sonuna kadar mücadele edeceğiz

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Biçen de ülkenin her kılcal damarında bulunan markalar olarak tedarikçileri ile bu kapsamda büyük mücadele verdiklerini belirterek söz konusu çalışmaları çok daha sıkı bir şekilde devam edeceklerini anlattı.

Biçen, “Enflasyon ile büyük bir mücadele verme noktasında kararlıyız. Yıl sonuna bu kapsamda çalışmalarımız sürecek. Günlük taze ürünler halden geldiği için onlarda fiyat değişkenlik gösterebiliyor. Ama hem taze ürünler hem de diğer kategorilerde fiyat konusunda mücadelemiz enflasyon kontrol altına alınana kadar sürecek” açıklamasında bulundu.

Özen: Sorumluluğumuz daha da arttı

Hep GPD hem de TPF üyesi olan Onu Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen ise kendilerinin de enflasyon ile mücadele kapsamında fiyat sabitleme ve indirim kararları aldıklarını hatırlatarak, “Sadece Onur Marketler olarak değil tüm perakendeciler olarak bu sürecin içinde hep vardık. ÜFE ve TÜFE arasındaki farkı perakendeci göğüslüyor.

Bu sorumluluk daha da arttı. Tüketici lehine ocak ayı ile birlikte indirimlere başladık. Bunu nisan ayına, mayısa nasıl taşıyabiliriz diye de çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var” şeklinde konuştu.

Yerel zincirler 5 bin 500 şube ile dahil oldu

TPF’den yapılan yazılı açıklamada da 14 perakende derneği, 5 bin 500 şube ve 100 bini aşkın çalışanla vatandaşlara hizmet verdikleri; federasyon çatısı altında güçlerini birleştiren yerel işletmeciler olarak, büyük bir rekabet girdabında kürek çektikleri belirtildi. Açıklamada, “İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar malumunuz. Böylesine bir rekabet ortamında bizlerin fiyat artırma gibi bir lüksü olamaz. Bizler tek bir mağazamızda 3-5 değil, 20-25 hemşehrimize istihdam sağlıyoruz.

Discount marketlerde mağaza başına minimum 600-700 kalem ürün varken bizim en küçük market mağazamızda minimum 5 bin kalem ürün yer alıyor. Her üründen bir değil, birçok markanın üretimini mağazalarımızda bulabilmek mümkün. Sebze-meyvenin birkaç çeşidi, süt ve süt ürünlerinin, bakliyatın ve diğer 5 bini aşkın ürünü vatandaşlarımız fiyat ve marka karşılaştırmalı alabiliyor." ifadeleri kullanıldı.

Üreticilere zamlı ürün ve liste göndermeyin çağrısı

Yerel zincirlerde fiyata paralel kalite uygulaması ve gramaja göre fiyat uygulamasının yapılmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Üründe kalite erozyonu yoktur. Yerel zincirler her gün yüzlerce değişik üründe dün olduğu gibi bugün de indirim yapmaya devam ediyor, devam edecek.

Şu anki mevcut halde, biz yerel zincirler de sürekli yapmış olduğumuz indirimlerin haricinde özellikle gıdada dayanıklı tüketim grubu ürünlerinde, temizlik ürünlerinde, mutfak araç ve gereçlerinde zam yapmama kararı aldık. Ürüne zam yapan, market gibi gösteriliyor, böyle bir algı mevcut. Fakat bizler vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmak istemiyoruz."

Kendilerinin, tüketiciye ürünü en son sunan işletmeler ve zincirin son halkası oldukları vurgulanan açıklamada, "Bu yüzden tüketici fiyatı bizde görüyor, bizi zamlı sattığımızı sanıyor. Burada üretici, tedarikçi, lojistik, genel giderler hepsini bir arada değerlendirmek gerekiyor.

Amacımız enflasyonun düşüşüne katkı sağlamak ise bu zincirin her halkasının elini taşın altına koyması lazım. ÜFE-TÜFE arasındaki farka baktığımız zaman üreticilere bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen, marketleri zor durumda bir süre bırakmayınız. Mümkünse, bizlere zamlı ürün ve liste göndermeyiniz. Bu, 81 ildeki tüm yerellerin ricasıdır. Ancak bu şekilde enflasyonun düşüşüne bir katkı sunabiliriz" denildi.

Perakende Yasası bekleniyor

Türkiye'de mağaza enflasyonunun artık tekelleşmeye doğru kaydığına işaret edilen açıklamada, şu ifadeler de yer aldı: “Büyük şehirlerden köylere kadar marketler alt alta, üst üste açılmaya hızla devam ediyor. Buna acilen herkesi kucaklayacak Perakende Yasamızla önlem alınması gerektiğini tekrarlamak isteriz.

Tabii ki enflasyonun düşüşü sadece market raflarındaki fiyatlara bağlı değil. Gıda dışı tüm perakende sektörlerinin de buna katkı sunması gerekiyor. Türkiye’deki 81 ildeki yerel zincirler olarak, biz devletimizin, vatandaşımızın her daim yanındayız, her daim yanında olmaya devam edeceğiz."