Borsa İstanbul'dan 4 hisseye tedbir kararı

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Atp Ticari Bilgisayar Ağı, Galata Wind Enerji, Konfrut Gida Sanayi ve Naturel Yenilenebilir Enerji paylarına tedbir getirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Borsa İstanbul'dan 4 hisseye tedbir kararı

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Atp Ticari Bilgisayar Ağı, Galata Wind Enerji, Konfrut Gida Sanayi ve Naturel Yenilenebilir Enerji payları 26 Eylül (bugün) tarihli işlemlerden (seans başından) 25 Ekim tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Borsa İstanbul'dan konu ile ilgili KAP'a yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ATATP.E, GWIND.E, KNFRT.E ve NATEN.E payları 26/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.