Erdoğan'ın ziyareti öncesi Alman DW'ye mahkemeden erişim engeli

Almanya'nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle'nin Türkçe yayımlarını yaptığı alan adları, yayın lisansı başvurusu yapmadığı gerekçesiyle RTÜK'ün talebi sonrası erişime engellendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Erdoğan'ın ziyareti öncesi Alman DW'ye mahkemeden erişim engeli

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye’de internet üzerinden yayım yapabilmesi için DW'nin halihazırda kullandığı alternatif alan adları için de yayın lisansı almasını istedi.

Geçen hafta gerçekleştirilen toplantıda, dwturkce.com ve inspiredminds.de/tr için yayın lisansı başvurusu yapılması adına DW’ye pazartesi gününden itibaren üç gün süre verilmesi, başvuru yapılmaması durumunda ise erişim engeli getirilmesi için yargı yoluna gidilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

DW, 72 saat süresince alternatif alan adları için yayın lisansı almayınca, RTÜK mahkemeye başvurdu. Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği, http://dwturkce.com ile http://inspiredminds.de adreslerine 17 Kasım itibariyle erişim engeli getirilmesine karar verdi. Erişim engeli kararı, uygulanması için Bilgi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) gönderildi.

'dw.com' 2022'de engellenmişti 

RTÜK, Alman kamu yayıncı kuruluşu DW'nin Türkçe yayımlarını da yaptığı global alan adı dw.com’a Şubat 2022’de de yayın lisansı alma şartı getirmişti. Ancak DW lisans başvurusu yapmamış ve dw.com, 1 Temmuz 2022’de Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellenmişti.

Almanya'nın 32 dilde yayın yapan uluslararası yayın kuruluşu DW ile birlikte ABD'nin uluslararası yayın kuruluşu Voice of America'nın (VOA) Türkçe yayınlarına lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle Türkiye'de erişim engeli getirilmişti.

DW de bunun üzerine dwturkce.com alan adını aldı ve yayımlarını bu adresten sürdürüyordu.