Irak Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Enerji Bakanlığı uluslararası tahkim merkezinin petrol davasında Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmettiğini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Irak Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ve Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen davada, Irak'ın beş talebinden dördünün reddedildiğini, Türkiye'nin taleplerinin ise büyük çoğunluğunun kabul edilerek Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmettiğini bildirdi.

Bakanlığın Türkiye-Irak arasındaki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin verdiği karara ilişkin açıklamasında, davanın aslında Irak Merkezi Hükûmeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansıması olduğu aktarıldı.

Türkiye tarafından Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı gösterildiği ve yine Irak ve bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf edildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli ICC nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemi'ni çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır.

Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür. Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir. Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır."

Türkiye’nin 1,4 milyar dolar ceza ödemesine karar verilmişti

Bağdat hükümetinin 2014 yılında Türkiye’ye karşı açtığı tahkim davası, uluslararası haber ajanslarının geçtiği haberlere göre Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi’nin (ICC) Türkiye’nin Bağdat’a 1,4 milyar dolar ceza ödemesine hüküm kılmasıyla sonuçlanmıştı. Ancak Bağdat’ın toplam tazminat talebi 33 milyar doları bulan taleplerinin önemli bir kısmı reddedilmişti. 

Karar üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’ten Ceyhan’a günlük 400 bin varil petrol ihracatı cumartesi günü durdurulmuştu ve bölgede faaliyet gösteren yabancı petrol şirketleri Ankara-Erbil-Bağdat arasında bir uzlaşı sağlanana kadar geçici olarak petrolü tankerlerde depolamaya başlamıştı.

Irak erken zafer ilan etti

Öte yandan Tahkim davası hakkında bilgi sahibi Batılı bir kaynak Middle East Eye’a verdiği demeçte Irak’ın zafer ilan etmekte aceleci davrandığını belirterek “İstedikleri kadar zafer kutlasınlar, ben olsam avukatlarını kesinlikle kovardım” diyor. Kaynak “Irak beş kategoride tazminat talebinde bulunmuştu: Depolama, ulaştırma, münhasır kullanım, erişim ve yükleme. Ancak sadece yükleme için yapılan tazmin talepleri kabul edildi” diye ekledi.