Credit Suisse büyük zarar açıkladı

Beklentilerin çok üzerinde zarar açıklayan Credit Suisse, sermaye artırımına hazırlanıyor.

Foreks
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Credit Suisse büyük zarar açıkladı

Yıllardır çeşitli skandallarla boğuşan Credit Suisse, zararını telafi etmek için 4 milyar İsviçre frangı (4 milyar dolar) değerinde hisse satacağını, binlerce çalışanı işten çıkaracağını ve yatırım bankacılığı bölümünü ayrı bir birim haline getireceğini açıkladı.

Banka, üçüncü çeyrekte dört milyar İsviçre frangı zarar ettiğini gösteren finansal bilançosunun ve son haftalarda yaşadığı zorlukların ardından Yönetim Kurulu Başkanı Acel Lehmann'ın "başarı haritası" olarak tanımladığı planı açıkladı.

Yeni plan yatırımcıları tatmin edemezken, geçen haftalarda rekor dip seviyelere düşen hisseler sabah seansında yüzde 7.3 düştü.

Bankanın açıklamasına göre, son haftalarda müşterilerin fonlarını bankadan hızla çekmesi, şirketin likiditeyle ilgili bazı düzenleyici koşulları karşılayamamasına neden olmuştu.

Şirketin toparlanma planı kapsamında, binlerce çalışanı işten çıkarmak ve varlıklı müşterilere daha fazla bankacılık hizmeti sunma var.

Banka bu yılın sonuna kadar toplam iş gücünün yüzde 5'ine tekabül eden 2,700 kişinin işine son verecek ve 2025'in sonuna kadar yaklaşık 9,000 kişiyi daha işten çıkartarak toplam çalışan sayısını 43,000 civarına indirecek.

Credit Suisse aynı zamanda yatırım bankacılığı bölümünü CS First Boston adıyla ayrı birim haline getirmeyi planlıyor. Danışmanlık ve sermaye piyasalarına odaklanacak iştirakin finansman fırsatlarını cezbetmesi ve yeni Credit Suisse ile ortaklık kurması planlanıyor.

Suudi Arabistan'ın en büyük bankası Saudi National Bank, 1.5 milyar İsviçre frangı değerinde Credit Suisse hissesi alarak hissedarlığını yüzde 9.9'a kadar çıkaracağını ve yeni kurulacak yatırım bankacılığı iştirakine yatırım yapabileceğini açıkladı.

Credit Suisse ayrıca stratejik olmayan, yüksek riskli birimlerini elden çıkartmak için sermaye serbestî birimi kuracağını ve menkul kıymetleştirilmiş ürün biriminin büyük bölümünü satacağını duyurdu.