BYD Türkiye'de gaza bastı: Çinli dev Türkiye planlarını açıkladı

BYD Başkan Yardımcısı Stella Li, şirketin Türkiye'de kuracağı tesisin 12 ay gibi kısa bir sürede inşa edileceğini ve bu tesiste 8 ila 12 model üretmeyi planladıklarını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
BYD Türkiye'de gaza bastı: Çinli dev Türkiye planlarını açıkladı

Hafta başında Türkiye’de 1 milyar dolarlık yatırımla üretim yapacağını açıklayan BYD, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapacağı yatırımı 2026 yılında tamamlamayı hedefliyor. BYD’nin aldığı yatırım kararı Türkiye’deki piyasayı da hareketlendirirken Çinli elektrikli otomobil devi BYD'nin Başkan Yardımcısı Stella Li, Fabrikanın kurulacağı Manisa'yı ziyaret etti.

"Türkiye'yi inovasyon merkezi haline getireceğiz"

Li, burada yerel bir Türk şirketi gibi olacaklarının altını çizdi ve bu tesisi, en ileri teknolojiyi getirecek en büyük üretim yerlerinden biri olacak şekilde inşa etmek istediklerini aktardı. Li, Türkiye'yi geleceğin teknolojisinin merkezi, ardından da inovasyon merkezi haline getireceklerini, bunların hepsinin tutku verici gelişmeler olduğunu dile getirdi.

"Türkiye, üretim merkezi kurma konusunda en üst noktada"

Türkiye'nin üretim konusundaki gücüne ve kaliteli iş gücüne de değinen Li, "Türkiye, AB ülkeleri içinde en büyük üçüncü otomobil üreticisi. Ülkede çok sayıda yüksek eğitimli Ar-Ge yeteneği bulunuyor. Türkiye, üretim merkezi kurma konusunda en üst noktada. Avrupa'yı ve çevredeki bölgeyi de kapsayacak şekilde çok sayıda otomobil ihraç etme şansımız olacak." dedi.

Fabrika 12 aydan kısa sürede inşa edilebilir

Yatırım takvimine ilişkin de konuşan Li, önümüzdeki yaz aylarında fabrikanın inşaatına başlayabileceklerini katardı.

Çin'deki gibi 12 aydan daha kısa sürede fabrikayı inşa edebileceklerini umduklarını kaydeden Li, yaklaşık 8 ila 12 farklı model arasında bir üretim üzerinde konuştuklarına dikkati çekti. Li, yatırımın istihdama ve turizme de katkı sağlayacağına vurgu yaptı.