Uzmanlardan çağrı: Yapay zeka gelişimine ara verilmeli

Elon Musk ve bir grup teknoloji uzmanı, ChatGPT gibi yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine ara verilmesini talep etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Uzmanlardan çağrı: Yapay zeka gelişimine ara verilmeli

Elon Musk, bir grup yapay zeka uzmanı ve teknoloji sektörü yöneticileri ile birlikte imzaladıkları açık mektupta, gelişmiş yapay zekanın (AI) topluma ve insanlığa olan risklerine vurgu yaparak, OpenAI'ın yeni piyasaya sürdüğü yapay zeka sohbet robotu GPT-4'ten daha güçlü bir sistem geliştirmeye altı ay ara verilmesi için çağrı yaptılar.

Kâr amacı gütmeyen Future of Life Institute'un yayımladığı ve Musk dahil 1,000'den fazla kişinin imzaladığı açık mektup, bu tarz yapay zeka robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilene ve bağımsız uzmanlarca uygulanıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep ettiler.

Mektupta, "Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca bunların etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir" diye belirtildi.

Mektupta, insanlarla rekabet eden yapay zeka sistemlerinin ekonomik ve siyasi aksamalar bakımından topluma ve medeniyete yönelik riskleri ayrıntılı olarak açıklandı ve yapay zeka geliştiricilerinin denetim için politikacılarla ve düzenleyici kurumlarla çalışması için çağrı yapıldı.

Mektubu imzalayanlar arasında, otopilot sistemleri için yapay zekadan faydalanan ABD'li elektrikli araç şirketi Tesla'nın TSLA.O CEO'su Elon Musk, Stability AI CEO'su Emad Mostaque, Alphabet'in GOOGL.O DeepMind birimindeki araştırmacılar ve önde gelen yapay zeka geliştiricileri Yoshua Bengio ve Stuart Russell bulunuyor.

Avrupa Birliği'nin veri tabanına göre, Future of Life Institute'un baş finansörleri Musk Foundation, Londra merkezli Founders Pledge ve Silicon Valley Community Foundation.

Avrupa Polis Teşkilatı Europol de Pazartesi günü yaptığı açıklamada ChatGPT gibi gelişmiş yapay zeka robotlarının oluşturduğu hukuki ve etik sorunlardan bahsederek, bu tarz sistemlerin elektronik ortamlardaki dolandırıcılık teşebbüsleri, dezenformasyon ve siber suçlar için kötüye kullanılma potansiyeli konusunda uyardı.

Microsoft'un desteklediği OpenAI'ın geçen yıl ChatGPT'yi piyasaya sürmesinden bu yana rakipler de benzer yazılımlar geliştirmeyi hızlandırmışlar ve pek çok şirket ürünlerinde gelişmiş yapay zekayı kullanmaya başlamıştı.

Future of Life sözcüsünün Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, OpenAI'ın genel müdürü Sam Altman söz konusu açık mektubu imzalamadı. OpenAI ise konuyla ilgili soruları henüz yanıtlamadı.