Satışları düşen Philips, 4 bin kişiyi işten çıkaracak

Satışları üst üste beşinci çeyrekte düşen ve şirket varlıkları azalan Hollanda merkezli teknoloji şirketi Philips, küresel çapta 4 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Satışları düşen Philips, 4 bin kişiyi işten çıkaracak

Philips, dünya genelinde 4 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Şirketten 2022 üçüncü çeyrek satışlarına ilişkin yapılan açıklamada, üst üste beşinci çeyrekte satışların düştüğü ve şirket varlıklarının azaldığı belirtildi.

Şirketin cirosunun 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 5 azalarak 4,3 milyar euroya gerilediği ve bu dönemde 1,5 milyar euro zarar ettiği kaydedildi. Şirket, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 358 milyon euro kâr açıklamıştı.

Satışlardaki düşüşün devam etmesi bekleniyor

Dünya genelinde 79 bin çalışanı bulunan şirketin, satışlardaki düşüşün ve siparişlerdeki azalmanın devam edecek olması sebebiyle 400’ü Hollanda'da olmak üzere toplam 4 bin çalışanı işten çıkarılacağını bildirdi.

Açıklamada, değerlendirmesine yer verilen Philips CEO’su Roy Jakobs, "Önceliğimiz, geri çağrılan uyku apne cihazları sebebiyle müşterilerin kaybolan güvenini yeniden kazanmak, tedarik zincirindeki verimliliği artırmak ve şirket işleyişindeki hızı yükselmek. Bunu yaparken, bizim için kolay olmasa da derhal 4 bin çalışanımızın işine son vermek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Philips, Haziran 2021'de dünya genelinde 3-4 milyon civarında uyku apne cihazı olarak bilinen Sürekli Pozitif Havayolu cihazı ve vantilatörünü, içlerindeki köpüklerin zehirlenmeye yol açma riski nedeniyle geri çağırmıştı.