SDT’nin halka arz büyüklüğü 392 milyon TL oldu

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin halka arz büyüklüğü 392 milyon TL olarak gerçekleşti. Halka arza filtrelenmemiş 902 bin 98 yatırımcı başvurusu gerçekleşirken, filtrelenmiş yatırımcı sayısı 838 bin 560 oldu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
SDT’nin halka arz büyüklüğü 392 milyon TL oldu

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin halka arzı 28-29 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleşti. İnfo Yatırım liderliğinde toplam 32 üyeli aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla Borsa İstanbul’da “Sabit Fiyatla Talep Toplama” yöntemi ile yapılan hakla arzda büyüklük 392 milyon TL olarak gerçekleşirken şirketin yüzde 21,12’lik bölümü halka arz edildi. Halka arza filtrelenmemiş yatırımcı başvurusu 902 bin 98, filtrelenmiş yatırımcı sayısı ise 838 bin 560 oldu.

Halka arzda hisse payına fiyat 32 TL olarak belirlendi. Şirket çalışanlarına tahsisat tutarının yaklaşık 2,2 katı, bireysel yatırımcılara tahsisat tutarının yaklaşık 11,2 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsisat tutarının yaklaşık 36,0 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsisat tutarının 5,8 katı olmak üzere toplamda 20,5 kat filtrelenmemiş talep geldi.

Halka arz edilen şirket paylarının yüzde 1’i şirket çalışanlarına, yüzde 49’u yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 40’ı yurt içi kurumsal ve yüzde 10’u yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Yurt içi bireysel yatırımcılar ve şirket çalışanları için eşit dağıtım yöntemi uygulandı. Halka arz sonrası şirketin ortaklık yapısı yüzde 74,94 Mehmet Dora, yüzde 3,94 Mustafa Fatih Ünal ve yüzde 21,12 halka açık oldu.

“Kaynakla yeni tesisi hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Konuya ilişkin bilgi veren SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri Genel Müdürü Ömer Korkut, son 5 yılda yakalanan istikrarlı büyümeyi devam ettirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Mevcut faaliyetlerin yürütüldüğü yaklaşık 4 bin 700 metrekare kapalı alan sahip tesislerin sağlanan büyüme nedeniyle kendilerine yetmediğini ve halka arzdan elde edilen kaynakla da yaklaşık 300 milyon TL yatırım bütçeli Ankara HAB’taki 28 bin metrekare kapalı alana sahip olacak yeni tesisi hayata geçirmeyi planladıklarını aktardı.

Uydu ve uzay alanındaki çalışmaların SDT için çok önemli olduğunu ve ihracat başarısı da elde ettiklerini, bununla birlikte Anka, Atak, Hürkuş'un da aralarında bulunduğu Türkiye'nin milli hava platformlarının çoğunda SDT ürünlerinin yer aldığını ifade eden Korkut, radar, elektronik harp ve haberleşme sistemleri, veri kayıt, silah ve platform yönetim sistemleri, simülasyon projeleri, pod seri üretim projeleri, uçak durdurucu sistemleri, iş ortaklıkları aracılığıyla da jammer projelerini tamamladıklarını ve ihracat başarılarına imza atmaya başladıklarını bildirdi.

Korkut, savunma sanayisinde elde edilen kabiliyetlerin sivil alanlara yansıtılmasına yönelik çalışmaları da önemsediklerini, bu kapsamda SAR sinyal işleme ve Göktürk uydusundaki becerilerden hareketle TPAO’nun sismik veri yazılım süreçlerini yerlileştirme ve Sakarya Gaz sahasındaki bütün operasyonun dijital ikiz projesi görevlerini üstlendiklerini vurguladı.

2022 yılında önemli ihracat bağlantıları yaptıklarını ve ihracat oranını artırmayı hedeflediklerini anlatan Korkut, halka arzdan elde ettikleri güçle istikrarlı büyümeyi ilerleyen süreçte de artırarak devam etmeyi hedeflediklerini aktardı.

“Her halka arz için büyük hedeflerimiz var”

İnfo Yatırım Genel Müdürü Tarkan Akgül de “Aracılık faaliyetlerini yürüttüğümüz her halka arz için büyük hedeflerimiz var. 2022 yılında aracılık faaliyetlerini yürüttüğümüz 6’ncı halka arzımız olan SDT ile bu yılın son halka arzlarından birini gerçekleştirdik. SDT yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördü ve 392 milyon TL halka arz büyüklüğüne ulaştı. Halka arz sürecine katılım sağlayan 838 bin 560 yatırımcıyla birlikte emeği geçen Sermaye Piyasası Kurulu’na ve Borsa İstanbul’a teşekkür ederiz.” diye konuştu.