İran, İsrail'e İHA'larla saldırdı

Son dakika... İran, İsrail'e insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı başlattı. İran operasyona "Gerçek Söz" ismini verdiğini ve operasyonunun amacının İsrail’in suçlarına yönelik cezalandırmak olduğu belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
İran, İsrail'e İHA'larla saldırdı

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenledi. 

Saldırıdan günler sonra beklenen İran’ın misillemesi dün akşam saatlerinde gerçekleşti. İran, İsrail'e 100'den fazla insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenledi. 

İsrail saldırıları Demir Kubbe adı verilen sistem sayesinde engelledi. 

"Füze saldırısı da gelebilir"

New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, "İran, başlattığı kamikaze İHA saldırısını büyük ihtimal daha sonra başlatılacak füze saldırılarıyla senkronize etmeyi hedefliyor. Kamikaze İHA'lar, füzeler ateşlenmeden önce İsrail savunma sistemlerinin dikkatini dağıtmak için kullanılabilir" dedi.

"Düzinelerce İHA ve füzeyle hedef aldık"

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Siyonist rejimin Şam'daki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, Siyonist rejimin topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle hedef aldı" denildi.

İran medyası: İsrail'e balistik füze fırlatıldı

İran medyası İsrail'e yönelik insansız hava araçlarının yanı sıra balistik füzelerin de fırlatıldığını duyurdu.

Balistik füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarına göre çok daha hızlı ve etkili füzeler.

Devlete ait IRNA haber ajansı, ismini vermek istemeyen bir yetkiliye dayandırdığı haberinde balistik füzelerin saldırının bir parçası olduğunu belirtti.

Halihazırda İran semalarında yavaş hareket eden ve bomba taşıyan Shahed-136 insansız hava araçları görülüyor. Ancak bunlar daha kolay düşürülebiliyor.

Balistik bir füze, ses hızından birkaç kat daha hızlı bir şekilde uzaya doğru bir yay yörüngesinde hareket ediyor.

İsrail balistik füzeleri hedef alabilen füze savunma sistemlerine sahip ancak İran'ın cumartesi günü geç saatlerde başlattığı saldırı gibi çok sayıda insansız hava aracı ve füzeyi içeren büyük bir saldırıda, saldırının başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek.

İsrail: Balistik füze fırlatıldığına ilişkin gösterge yok

İsrail ordu radyosuna konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli yetkililer, İran'ın ülkeye balistik füze fırlatmasına ilişkin herhangi bir emarenin bulunmadığını belirtti.

Öte yandan İran'ın İsrail'e fırlattığı füzeler böyle görüntülendi:

Biden, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni topladı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Başkan Joe Biden'ın Orta Doğu'daki gelişmelerle ilgili olarak Durum Odası'nda Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir araya geleceği ifade edildi.

Saldırı haberi öncesinde Ürdün, "bölgedeki tehlikelerin artması" nedeniyle hava sahasının tüm uçuşlara geçici olarak kapatılacağını açıkladı.

Devlet ajansı PETRA'nın haberine göre, Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Ürdün hava sahasının yerel saatle 23.00'ten (TSİ 23.00) itibaren gelen, giden ve transit tüm uçuşlara "birkaç saat" kapatılacağı duyuruldu. Açıklamada, bu uygulamanın, gelişmelere göre güncellenip kontrol edileceği belirtildi.

Ülkenin hava sahasını kapatma kararının, "uyulan uluslararası standartlara göre risklerin değerlendirilmesinin ardından bölgedeki tehlikelerin artması nedeniyle güvenliği ve Ürdün hava sahasında sivil havacılığın güvenliğini korumak amacıyla" alındığı aktarıldı.

Ne olmuştu?

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından tüm dünyanın gözü bölgeye çevrildi.

Öte yandan Al Jazeera, çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberle İran'ın pazar günü sabah erken saatlerde İsraile saldırma olasılığının yüksek olduğunu aktarmıştı.

ABD: Tel Aviv'e "sarsılmaz" şekilde destek vereceğiz

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e "sarsılmaz" şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise "İran, topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran'a saldıracağız" açıklamasını yapmıştı.

Bazı ülkeler, bölgede tırmanan gerilim üzerine vatandaşlarına İran ve İsrail'e seyahat etmeme tavsiyesinde bulunmuştu.