Hız kesen enflasyon altını cesaretlendirdi

Fed’in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağı tahminleri ons altının güç toplamasına sağlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Hız kesen enflasyon altını cesaretlendirdi

Evrim KÜÇÜK

Kıymetli metal yurtdışı piyasalarda kötü başladığı haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor. Kısa vadede ılımlı ABD enfl asyonundan destek bulan ons altının uzun vadede faizlerde düşüş beklentisiyle 2.000 doların üzerinde güç kazanacağı tahmin ediliyor.

ABD’de enflasyonun beklentilerden daha hızlı yavaşlamasının ardından, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de ekimde aylık yüzde 0.5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Hazirandan sonra faiz indirimi başlayabilir

Uzmanlar, veri sonrasında para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını belirterek, bankanın gelecek yıl haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağına yönelik tahminler güç kazanmaya başladı. Fed yetkililerinin açıklamaları da yatırımcıların odağında bulunurken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enfl asyonda daha fazla yavaşlama olduğunu gösgösteren son ekonomik verilerin “cesaret verici” olduğunu vurguladı. Ancak Fed’in faiz artırım döngüsünün erken sona ermesi konusunda uyardı ve bir “durdur- başlat” durumundan endişe duyduğunu dile getirdi.

1.992’nin aşılmasıyla 2000 $ için güç toplayacak

Tüm bu gelişmeler ile birlikte ons altın fiyatları dün sabah önemli bir destek seviyesi olarak görülen 1.964 doların üzerinde güç toplamaya başladı. Bundan sonra açıklanacak verilerin ekonomide soğumaya işaret etmesiyle ons altının daha da güç kazanması beklenebilir. teknik olarak bakıldığında verilerin alımı desteklemesi halinde yakın dönemde 1.970 ve sonrasında 1.992 seviyeleri direnç noktaları olarak karşımıza çıkacak. Burası aşılırsa 2.000 dolar yeniden radara girecek.

Merkez bankalarının altın talebi bu yıl rekor kırabilir

Merkez bankalarının fiziki altına olan güçlü talep seviyesi altın piyasasına yön vermeye devam edecek. Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre özellikle yılın üçüncü çeyreğinde çok güçlü merkez bankası satın alımları göz önünde bulundurulduğunda bu yıl merkez bankalarının altın satın alımları rekor seviyelerde gerçekleşebilir. Her ne kadar bu yılın üçüncü çeyrek altın satın alımları geçtiğimiz yılın aynı dönem rekor seviyesini geçememiş olsa da merkez bankaları bu yılın başından itibaren 800 ton civarında altın satın alımı gerçekleştirdi. Her ne kadar merkez bankalarının bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdikleri altın satın alımı geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 6 daha az miktarda olsa da uzun vadeli eğilimi bakıldığında bu yılki alımlar beş yıllık talep ortalamasının yüzde 8 üzerinde. Yılın geri kalan döneminde de merkez bankalarının altın satın eğilim ve hızını korumaları bekleniyor.

“2024’te 2.100 $ test edilecek”

Satış gelmesi durumunda 1.955 ve sonrasında 1.945 seviyeleri izlenebilecek destekler. Orta vadede fiyatların 2000 doların üzerine konumlanması beklentisi korunuyor. Alman Commerzbank, 2024 sonunda ons altın fiyatının 2100 dolar seviyesi ile yeni rekora ulaşmasını bekliyor.