Ticaret Bakanlığı'ndan dijital abonelik platformlarına 166 milyon TL ceza

Ticaret Bakanlığı, tüketicilere mağduriyet yaşatan dijital platformlara 166 milyon TL ceza uygulandığını duyurdu.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ticaret Bakanlığı'ndan dijital abonelik platformlarına 166 milyon TL ceza

Ticaret Bakanlığı, dijital abonelik platformlarına 2023 yılı içinde 166 milyon lira ceza kesildiğini açıkladı.

Bakanlığın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:"Ticaret Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızı mağdur edebilecek her konu değerlendirilerek gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

166 milyon TL ceza

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir."