Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara yattı: Ocak ayı zam farkları da ödendi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, şubat ayının yaşlı ve engelli maaşlarının hesaplara geçtiğini duyurdu. Bakan Göktaş, 3,5 milyar TL yaşlı aylığı, 2,8 milyar TL engelli aylığının hak sahiplerine iletildiğini açıkladı. Şubat ayı yaşlı aylığı ve engelli aylığı ocak ayından kaynaklanan farkla birlikte ödendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara yattı: Ocak ayı zam farkları da ödendi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Şubat ayına ilişkin toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarının hesaplara yatırıldığını açıkladı.

Bakan Göktaş, bu kapsamda yaklaşık 3,5 milyar TL tutarında yaşlı aylığını ve yaklaşık 2,8 milyar TL tutarındaki engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına geçtiğini belirtti.

Yüzde 50'ye yakın artış oldu

Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte engelli ve yaşlı vatandaşlara yapılan ödemelerin arttığını hatırlatan Bakan Göktaş, şöyle devam ett:

* Sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinde yüzde 50’ye yakın artış oldu. Bu doğrultuda yaşlı aylığı 2.348 TL’den 3.504 TL’ye yükselirken, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlarımızın aylıkları ve 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı 1.874 TL’den 2.797 TL’ye çıktı. Yine yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıkları da 2.811 TL’den 4.196 TL’ye yükseldi.

Şubat maaşı Ocak farkıyla ödendi

Şubat ayı yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını Ocak ayından kaynaklanan farkı ile birlikte ödediklerini ifade eden Bakan Göktaş “Bu doğrultuda Şubat ayına ilişkin toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırdık. Ödemelerin tüm engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.