Petrol fiyatları 5 ayın zirvesini yeniledi

Jeopolitik gerilimler ve OPEC+'nın üretim kesintileri yılın ilk yarısında devam ettireceği açıklamaları petrol fiyatlarını yükseltiyor. Brent petrol, 91 doların üzerine çıkarak, 5 ayın zirvesini yeniledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Petrol fiyatları 5 ayın zirvesini yeniledi

ICE'de haziran vadeli Brent petrolünün varil fiyatı 91 doların üzerine çıktı. Bu sabah Brent petrolü dene göre 36 cent artışla 91,01 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas petrolü de 18 cent artışla 86,77 dolarda.

İran'ın İsrailli diplomatlara yönelik artan saldırı tehditleri nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki İsrail elçiliklerinin yüksek alarm durumuna geçirildiğine dair haberler petrol fiyatlarına destek verdi

OPEC'in üçüncü büyük üreticisi olan İran, Pazartesi günü üst düzey İranlı askeri personelin ölümüne yol açan Şam saldırısı nedeniyle İsrail'den intikam alma sözü verdi.

Petrol fiyatında yukarı hareket, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ukrayna'nın NATO'ya eninde sonunda katılacağını ve üye ülkeler arasında Ukrayna'ya yönelik desteğin "kaya gibi sağlam" olduğunu söylemesiniden de destek aldı.

Altimo LLC'de kıdemli portföy yöneticisi olan Frank Monkam, "Tüm bu jeopolitik faktörler aynı anda gerçekleşerek yükseliş hissiyatını ve nihayetinde bir miktar kâr alımını tetikledi" dedi.

Piyasalarda gözler, ABD'de bugün açıklanacak Mart ayı tarım dışı istihdam raporunda. TSİ 1530'da açıklanacak verilerin Şubat ayındaki 275.000 kişilik artışın ardından Mart ayında tarım dışı istihdamın 200.000 kişi arttığını göstermesi bekleniyor.