Çeyrek, gram ve yarım altın fiyatları bugün ne kadar? (9 Temmuz 2024 güncel altın satış fiyatları)

Ons altın fiyatları, dün keskin geriledikten sonra bugün hafif toparlanma çabasında ilerliyor. Altın fiyatları için Fed Başkanı Powell'ın bugünkü açıklamaları ve perşembe günü açıklanacak olan ABD enflasyon verisi kritik önemde olacak. Peki, çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Yarım altın bugün kaç lira? İşte 9 Temmuz 2024 çeyrek, ons, gram ve yarım altın satış fiyatları...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Çeyrek, gram ve yarım altın fiyatları bugün ne kadar? (9 Temmuz 2024 güncel altın satış fiyatları)

Altının ons fiyatı, saat 09.30 itibarıyla bir önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 2 bin 364 dolardan işlem görüyor. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 400 ve 2 bin 420 dolar seviyeleri direnç, 2 bin 350 ve 2 bin 320 dolar seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin belirsizlik devam ederken, bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağına yerleşti.

ABD'de geçen hafta açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye dair karışık sinyaller vermesinin ardından, Powell'ın bugün ve yarın yapacağı açıklamalar ile perşembe günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığı görülüyor.

Analistler, ABD ekonomisinde makroekonomik verilerin yavaşlamanın devam ettiğine işaret ettiğini ancak Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda hala temkinli duruşlarını koruduklarını kaydederek, Powell'ın açıklamaları ve enflasyon verilerinden alınacak sinyallerin Fed'in gelecek dönem atacağı adımlara ilişkin ipuçlarını güçlendirebileceğini ifade etti.

Powell'ın konuşması öncesi para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 81, kasımda faiz indirimine başlama ihtimali ise yüzde 78 oldu. Bankanın olası bir faiz indiriminin ardından aralık toplantısında ikinci kez faiz indirimine gitme ihtimali de yüzde 98 ile fiyatlanıyor.

Gram altın yükselişte

Altının gram fiyatı, yeni güne değer kazancıyla başlamasının ardından şu dakikalarda yüzde bir önceki kapanışın 0,4 üzerinde 2 bin 490 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 110 liradan, cumhuriyet altını 16 bin 380 liradan satılıyor.

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,3 altında 2 bin 480 liradan tamamlamıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir