Petrol fiyatlarında yön yeniden değişti

Petrol fiyatları, dünkü işlemlerde ‘Credit Suisse krizi’ ile 15 ayın dip seviyesini gördükten sonra, fiyatlar bugün bankaya İsviçre Merkez Bankası’ndan gelen destek haberiyle toparlanırken, sonrasında yeniden negatif tarafa geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Petrol fiyatlarında yön yeniden değişti

Dün 78,73 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 73,69 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 16:45 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,76 düşerek 73,17 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 68,02 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları dün önce Avrupa borsalarında başlayan sonra genele yayına ‘Credit Suisse krizi’ ile sert düşmüştü. Brent petrolün varil fiyatı dünkü işlemlerde 71,67 dolara kadar gerileyerek 21 Aralık 2021 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

Brent petrolde teknik olarak 74,66 ile 75,32 dolar aralığının direnç, 73,66 ile 73,32 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Petrol fiyatları neden yön değiştirdi?

Fiyatlardaki yükselişte, dünya çapında bankalar için derinleşen kriz endişelerinin, Credit Suisse'nin, İsviçre Merkez Bankası’ndan (SNB) 50 milyar franga yakın borçlanacağını duyurmasıyla bir miktar hafiflemesi etkili oldu.

Bankadan yapılan açıklamada, Credit Suisse'in likiditesini güçlendirmek için kararlı adımlar attığı ve teminatlı bir kredi tesisi ve kısa vadeli likidite imkanı kapsamında SNB'den 50 milyar İsviçre frangına yakın borçlanılacağı belirtildi.

ABD'de başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa'da da Credit Suisse paniği yaşanması piyasaları kırılgan hale getirmiş, fiyatları aşağı yönlü baskılamıştı.

Çin, petrol fiyatlarını desteklemeyi sürdürüyor

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin'de talep toparlanmasına ilişkin beklentiler de fiyatları destekleyen bir unsur oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) salı günü yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, Çin'in petrol talebine yönelik olumlu öngörülerde bulundu.

OPEC, OECD dışı ülkelerde petrol talebi artış öngörüsünü, Çin'de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik aktivitenin canlanması nedeniyle yukarı yönlü revize etti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) da dün yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, küresel petrol talebindeki artışta, hava trafiğinde ve Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin'de beklenen toparlanmanın etkili olacağını vurguladı.

ABD’de ham petrol stokları artıyor

ABD'nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan artış ise talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatların yukarı yönlü hareketini baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 600 bin varil artarak 480 milyon 100 bin varile ulaştığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 600 bin varil artacağı yönündeydi.

Söz konusu dönemde ABD'nin benzin stokları ise 2 milyon 100 bin varil düşüşle 236 milyon varile geriledi.