Risk Severler İçin Al ve Unut Zamanı

ABD bankacılık kriziyle beraber yatırım rotasının kripto paralara kaymasıyla baharın sinyali geldi zannetmiştik ancak sahneye SEC girince güneşli günler yerini kara kışa bıraktı. Altcoin yatırımcıları için bu hafta Kripto Masası’nda uzmanlarla konuştuk, bakalım menkul kıymet olarak adlandırılan altcoinlerde senaryo nasıl şekillenecek…

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Risk Severler İçin Al ve Unut Zamanı

Berfin ÇİPA

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) koltuk altına 13 şikayetini de alıp Binance’e dava açtı. Bu dava ile kripto para piyasaları çalkalandı. Şikayete göre müşteri fonları Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından yönetilen kurumsal hesaplara aktarıldı. Bağımsız olması gereken Binance.US’nin operasyonları Zhao tarafından yönetildi. İşlem hacimleri yapay olarak şişirildi ve davaların bir parçası olarak SEC tarafından BNB, ADA ve SOL’un de aralarında bulunduğu bazı kripto paralar menkul kıymet olarak belirtildi ve bu durum SEC’in hiç hoşuna gitmedi.

DÜZENLEME REGÜLASYONLA DEĞİL YAPTIRIMLA!

Davanın sinyali daha önceden verildiğini belirten Gate Türkiye Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu; “SEC Başkanı bundan birkaç ay öncesinde yaptığı açıklamada kripto para piyasası için yeni bir regülason yapmaya gerek yok, zaten bir regülasyon var. O da menkul kıymet ve yatırım sözleşmelerini kapsayan regülasyon. Kripto para piyasasında var olan merkezi borsalar bu regülasyona uymuyor açıklamasında bulunmuştu ve aslında bu davaların uyarısını vermişti. Yani ABD yeni bir regülasyon oluşturarak değil; yaptırımlarla kripto para piyasasını düzenlemeye karar verdi” dedi. Kripto Fenomeni Lord of Crypto şu değerlendirmeyi yaptı; “SEC bu savaşı devam ettirme niyetinde ama sonunda borsalarla makul bir cezada anlaşılıp suların durulacağını düşünüyorum.”

“PARANIN YÖNÜ DEĞİŞEBİLİR”

Kripto Teknik Kurucusu Altuğ İşler’e göre SEC burada durmayacak; “Dava uzun bir süreç Amerika’da… burada durulacak gibi durmuyor. Davaların işleyişiyle birlikte bu konu önümüzdeki birkaç yıl gündemimizi işgal edecek. Asıl önemli olan borsaların dava olumsuz sonuçlanır diye düşünüp pozisyon almaları olur. Altcoinlerdeki likidite probleminin ne olacağını da bu tavır belirler. Davalarla beraber market yapıcı dediğimiz büyük paraları yöneten firmalar Amerika’dan çekilmeye başladı. ABD’deki son düşüşün kaynağı da bu firmaların satıp çıkmalarıydı. Böyle devam ederse piyasanın ABD’den umudunu kestiğini anlayacağız. Birkaç yıl böyle sürerse paranın yönü de değişecektir. 2017’lerde olduğu gibi Hong Kong, Singapur ve Dubai’ye yön çevrilebilir”

BITCOIN’İN YILDIZI PARLIYOR

Altcoinler kan kaybederken Bitcoin ve Ethereum için senaryo pozitife döndü. Dedeoğlu; “Bitcoin’in piyasa hakimiyeti şu anda %49 seviyesinde ve önümüzdeki dönem merkeziyetsiz yapısı ve hiç durmayan teknolojisi ile bu dominans rakamının artacağını ve Bitcoin’in güçlü durup altcoin piyasasının ezildiği bir dönem görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Lord of Crypto tek gerçek Bitcoin dedi ve ekledi; “Altcoinler bitti diyemeyiz ama kripto dünyasında Bitcoin bir yana, diğer tüm coinler bir yana. Bu gerçek bir kez daha anlaşılmış oldu. Bitcoin dışındaki coinlere karşı her zaman bir tık daha mesafeliyim. Yeri gelince elbette alır satarım ama bunu yapmamdaki nihai amaç bile günün sonunda kar edip elimdeki Bitcoin miktarını arttırmak. Altcoinleri sadece geçici fırsat kapıları olarak görüyorum. İleride şüphesiz yine altcoinlerde ralliler yaşanacak ama bu piyasanın güvenli limanı ve benim için de uzun vadede kriptodaki tek gerçek yatırım aracı Bitcoin’dir”

İşler’e göre Bitcoin ve Ethereum’un ayrı tutulmasının nedeni tamamen “duygusal”; “SEC Bitcoin ve Ethereum emtiadır dedi ve dava konusu yapmadı. Çünkü ABD’de hem devlet kademesinde hem de vatandaş tarafında ciddi bir yatırım var. Büyük fonlar ve Tesla gibi büyük şirketler alım yaptığı için Bitcoin’e yapılacak en ufak şey dallanıp budaklanırdı. Bu nedenle Bitcoin ve Ethereum’u ayrı tutarak bunların merkezi yok biz bunu kabul ettik diğerlerinin hepsinin arkasında biri var ve menkul kıymettir diyerek kanun çıkarmadan zorlamaya çalışıyor”

NE OLACAK BU “MENKUL KIYMETLER”? *kutu*

SEC’in savaş açıp menkul kıymet ilan ettiği altcoinler yüzdelik bazda çift haneli düşüşler kaydetti. Grafikler tamamen kırmızıya dönünce yatırımcı ne yapacağı telaşına düştü. Uzmanlara sorduk, grafiklerle birlikte Kripto Masası’nda ele aldık.

Dedeoğlu: ADA,SOL,MATIC, BNB SEC’nin menkul kıymet olarak gördüğü coinler arasında. DOGE bunlar arasında yer almıyor. DOGE coinin düşme sebebi piyasada sert bir geri çekilme olduğu için bundan etkilenmesi. Memecoinler kripto para piyasasında en kırılgan noktadalar.

ADA’nın arkasında CARDANO, SOL un arkasında SOLANA, MATIC’in arkasında POLYGON blokzinciri var. Bu blokzinciri teknolojilerinin hepsi SEC’nin menkul kıymet tanımlamasından sonra açıklama yaparak, SEC’e karşı menkul kıymet olmadıklarını; birer teknoloji olduklarının açıklamasını yaptı. 

BNB’nin arkasında ise Binance var. Dolayısıyla burada arkada merkezi bir borsa olduğu için yollar ayrışıyor. Ancak Binance Blockchain’e baktığımızda bir ekosistem inşa edildiğini görüyoruz.

Önümüzdeki dönemde SEC’den menkul kıymet iddiası alan projelerin bu iddiayı temizlemeleri gerekecek. Eğer SEC, direkt projelere dava açarsa bu sefer dünyanın kalan bölgelerinde de delist haberleri gelebilir ve projeler derin değer kaybına uğrayabilir.

 

SOL; 2020 den bu yana gelen yeşil yükselen trendin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Trendin kırılması maalesef ki SOL’u tek hane rakamlara ineceğini gösteriyor.  Bu trend çizgisinden destek olarak toparlayıp yükselişe geçerse ve 27 dolar seviyesinin üzerine çıkarsa SOL için yeniden pozitif fiyatlamalar göreceğiz. 

ADA; Çok yavaş ilerleyen ve çok ivme sağlayan bir coin değil. 0.27 dolar seviyesinde. 2020’den bu yana gelen destek seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. İkili tepe formasyonu oluşmuş durumda;  0.30 seviyesinde boyun çizgisi var. Bu çizginin kırılması ile beraber %34’e varan geri çekilme yaşayabilir. Bu da fiyatı 0.19 dolar seviyesine geri çekebilir.

MATIC; Henüz dip seviyeye ulaşmadı. Grafik üzerinde dev ikili tepe formasyonu oluşmuş durumda. 0.39 seviyesinde boyun çizgisi var. Bu çizgi aynı zamanda 2021 den bu yana gelen bir trend çizgisi bu nedenle dip seviyelerin bu seviyede son bulmasını bekleriz. Aksi takdirde grafik 0.055 seviyesine  kadar düşebilir. Polygon teknolojisi ile öne çıktığı için temel olarak beğenilen projelerden bir tanesi. Dolayısıyla henüz dip seviyeye ulaşmadı ve bu negatif senaryo gerçekleşmeden de toparlanma ihtimali mevcut. 

Lord of Crypto: Bu düşüş SEC’nin bu coinleri menkul kıymet olarak tanımlamasından kaynaklanıyor. Günün sonunda elbette bir anlaşma olup fiyatlar tekrar toparlanacaktır ancak piyasada bu kadar çok alternatif varken, bir süre davada adı geçen coinlerden uzak durmanın en garanti yol olduğu kanısındayım.

İşler: Çin’in yasaklarında altcoinler bitti dendi, büyük hack olaylarında yine altcoinler bitmişti. Bu altcoinler birkaç senede bir ölüp bitiyor. Piyasa döngüsü içerisinde düşüş yaşadılar ama bir iki sene içerisinde boğa rallisi içerisinde şuanki fiyatların belki 10 belki 100 katı yukarıda göreceğiz.

YATIRIMCI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Dedeoğlu: Bitcoin yatırımı yapmak portföyleri sigortalamak anlamına geliyor. Portföyde güvenli liman yatırım araçlarına yatırım yapmakla eş olarak görebiliriz. Önümüzdeki dönemde portföyde bol token/coin olsun değil az ve öz coin/token olması daha fazla getiri sağlayabilir. Burada da doğru projeleri seçmek oldukça önemli olacak. Polygon yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak pozitif ayrışabilir. Ripple SEC davası nedeniyle XRP fiyat performans olarak çok geride kalmış olsa bile arkasındaki Ripple şirketi bir Fintech şirketi ve çok fazla CBDC, ödeme koridoru işleri var. Bu nedenle dava sürecinden sonra XRP güzel bir yatırım aracı olacak. Belirsizliği göze alan yatırımcılar şimdiden XRP için al ve unut yapabilir. Stacks, dijital token arzı için SEC den onay almış tek proje. Bu nedenle SEC ile problem yaşamayacağını düşünüyoruz. Katman 1 projelerinin geneli SEC’in menkul kıymet listesinde yer almış olsa bile; AVAX bu liste arasında yer almadı. Bu da pozitif etki yaratıyor.

Ethereum, SEC tarafından menkul kıymet olarak adlandırılabilir ancak yine de geldiği nokta olarak dünyanın bilgisayarı konumuna gelmiş durumda. Dolayısıyla görmezden gelinemez

CFTC, ABD’deki Tarım Emtia kurulu BTC, ETH ve LTC yi dijital emtia olarak tanımladı ve bu 3 coini CFTC çatısı altında düzenlemek istiyor. Bu da BTC, ETH ve LTC nin CFTC koruması altında olması anlamına geliyor. 

SEC, genel olarak POS ile madenciliği yapılan projeleri yatırım sözleşmesi olarak değerlendiriyor. Bu nedenle POW ile madenciliği yapılan coinler pozitif ayrışabilir.

Lord of Crypto: Alım fırsatı kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durum. Örneğin portföyünün %80’i ya da 90’ı nakitte olanlar için bu fiyatlar güzel fırsatlar ve bu bölgelerden alım yapmak mantıklı olabilir, ama %10 ya da %20 nakitte, %80-90 coinlerde olan biri için bu bölge hala son kurşunun harcanacağı bölge değil.

İşler: Elinizde varsa ve satmadıysanız ortalamanızı düşürmekte fayda var. Rİski bölmek açısından biraz daha farklı, özellikle menkul kıymet listesinde olmayan kriptoları değerlendirmekte fayda var. Portföyünü çeşitlendiren yatırımcı daha rahat eder.