Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp parti kuracağını mı söyledi?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün parti kuracağına ilişkin iddiaların ardından, şimdi yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Gül’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, parti kurma girişiminin, AK Parti’ye zarar vermeyeceğini ve böyle bir niyeti olmadığını söylediği öne sürüldü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp parti kuracağını mı söyledi?

Ankara Günlüğü   -  BESTİ KARALAR

Ankara kulislerinde son günlerde; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni bir parti kuracağı iddiaları dolaşırken, şimdi yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Kulislerde; Gül’ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak, amacının dağınık partileri bir araya getirmek olduğu ve bu çerçevede yeni bir parti kurma hazırlığında olduğunu söylediği konuşuluyor. İddiaya göre, DEVA Partisi’nin Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi’nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun liderlik ettiği partiler, tek bir çatı altında birleşmeyi planlıyor. Bu yeni oluşumun başına ise Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçeceği belirtiliyor. Yine iddiaya göre; Gül ve yakın çevresinin, Erdoğan sonrası döneme yönelik pozisyon aldığı, Gül’ün yeni parti ve siyasete olumlu baktığı hatta seçimde Cumhurbaşkanı adayı olmak istediği ve bu düşüncesini de Cumhurbaşkanı ile paylaştığı öne sürüldü.     

“Parti kurabilir ama adayımız olamaz”

Meclis erken seçim kararı almazsa Anayasa gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden aday olamayacağı için Gül’ün AK parti oylarına da talip olacak şekilde aday olmak istediği belirtiliyor.     

Hatta Gül’ün, AK Parti’nin de adayı olmak istediği, bunu da yakın çevresine söylediği öne sürülüyor.   

AK Parti kaynakları ise söz konusu iddiaları ciddiye almadıklarını dile getirdiler. Kaynaklar, “Parti kurabilir ama AK Parti’nin adayı olamaz” yorumunda bulundular.