Yellen ABD ekonomisine arka çıktı

ABD Hazine Bakanı Yellen, "ABD ekonomisinin gerilemekte olduğuna dair işaret yok" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Yellen ABD ekonomisine arka çıktı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin bir gerileme sürecine girdiğine dair herhangi bir işaret görmediğini söyledi. Bununla birlikte Yellen, Kongre'nin hükümeti ayakta tutacak yasaları geçirememesinin ekonomideki ivmeyi yavaşlatma riski taşıdığı uyarısında bulundu.

CNBC'ye konuşan Yellen, "Ekonominin gerileme riski altında olduğuna dair herhangi bir işaret görmüyorum" ifadelerini kullanırken, ABD işgücü piyasasının da güçlü kalmaya devam ettiğini ve enflasyonun düştüğünü de belirtti.

Yellen, Birleşik Otomobil İşçileri'nin Detroit'teki üç ABD'li otomobil üreticisine karşı başlattığı ve on yıllardır ABD'deki en iddialı endüstriyel işçi eylemlerinden biri olan grevin etkisini ölçmek için erken olduğunu belirterek, bunun ne kadar süreceğine ve kimlerin etkileneceğine bağlı olduğunu söyledi.

Başkan Joe Biden'ın toplu pazarlık ve sektörün iyi gitmesi nedeniyle işçilerin de "kazançlı çıkmasını" sağlama konusundaki kararlılığının altını çizen Yellen, işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini, ancak soğuduğunu ve "eskisi kadar sıcak olmadığını", bunun da enflasyonu %2'ye düşürme hedefi göz önüne alındığında önemli olduğunu söyledi.

Yellen, Fed'in faiz oranlarını yükseltme hamlelerinin konut piyasasını etkilemeye başladığını, ancak tüketici harcamalarının "oldukça sağlam" kaldığını da vurguladı.

Küresel Ekonomi