Bursa Büyükşehir’in Katı Atık Entegre Tesisi tartışma konusu oldu

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Kuruçeşme mevkiinde etrafı tamamen maden ocaklarıyla çevrili alanda Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Batı Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi projesi, Nilüfer Kent Konseyi, CHP Bursa İl Başkanlığı, akademik odalar ve DOĞADER’in eleştirilerinin hedefine oturdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Bursa Büyükşehir’in Katı Atık Entegre Tesisi tartışma konusu oldu

ESRA ÖZARFAT
BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, katı atık merkezlerinde toplanan evsel katı atıkları hammadde gibi kullanıp ekonomiye kazandırıyor. Atıklardan enerji üretiminin sağlandığı Yenikent Katı Atık Depolama Sahası ve Doğu Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisinde geçtiğimiz yıl 110 milyon 60 bin 102 kilovat elektrik enerjisi üretilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında bulunan tesislerde tüketilen elektrik enerjisinin tamamını buradan karşılandı. Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisinin bir benzerini batı bölgesine de kazandırmak için çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi; Uludağ Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerin verdiği yer tespiti raporuyla tesisin Kayapa Kuruçeşme mevkiinde yapılmasına karar verdi. Etrafı taş ocaklarıyla çevrili bu alanla ilgili ÇED raporu da alırken, en yakın yerleşim birimine 1,5 kilometre uzaklıkta yapılacak tesise gelen nakil araçlarının vatandaşları rahatsız etmemesi için alternatif bir yol çalışması için de düğmeye basıldı. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu girişimi Nilüfer Kent Konseyi, CHP Bursa İl Başkanlığı, akademik odalar ve DOĞADER’in eleştirilerinin hedefine oturdu.

“Avrupa normlarına göre yapılmasını istiyoruz”

Tesisin yapılmasının planlandığı bölgede düzenlenen toplantıya bölge halkı da katıldı. Toplantıda tesis için Kayapa bölgesinin seçilmesinde en büyük nedenin ekonomik olduğu belirtilirken, tesisin yapılmaması için mücadele edileceği kaydedildi. Bölge muhtarları konuyu aktarmak için 13 Aralık'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Sezer, mümkün olduğunca kent dışına yapılması gereken bu tip tesislerin bir de arıtma tesisine ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Bizim bu konudaki çekincelerimizi 3 sayfalık bir raporla bildirdik. Bu nereye yapılacaksa, Avrupa normlarına göre yapılmasını istiyoruz” dedi. Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çakmak da, “Bu batı bölgesi için bir ihtiyaç. Ama yeri Kayapa bölgesi mi? Şu anda acele edilmesinin tek sebebi, ÇED raporunun süresinin doluyor olması. Ciddi bir mevcut yol kullanılacak. Ciddi bir kamyon sirkülasyonu olacak. Bu kamyonların geçişleri için yeni bir yol yapacaklarını fakat ilk etapta olmayacağını söylediler. Maddi açıdan alınmış bir karar. Burasının maliyeti daha az olacak” değerlendirmesini yaptı.

“Çöplük değil, entegre tesis yapıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sanki ‘bölgeye atıkların bırakılacağı vahşi bir çöp depolama sahası yapılacakmış’ gibi bölge sakinlerinin kasıtlı olarak yanlış bilgilendirildiğini kaydederek tepki gösterdi. Kesinlikle bir çöplük veya yakma tesisi yapmadıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Biz katı atık entegre tesisi yapıyoruz. Süreç 2014’te başlatıldı ama son 4 – 4,5 yıldır çok detaylı çalışıyoruz. Hamitler SOS veriyor. Çevresinde 11-12 mahalle ve 400 bin civarı nüfus var. Türkiye’deki en iddialı projelerden biri olacak. Bittiğinde bölgedeki insanlar da dahil herkes ‘Allah razı olsun’ diyecek. Bölgedeki 6-7 taş ocağına ses çıkarmayanların bu yaklaşımları abesle iştigal. Yaptığımız tüm inceleme ve araştırmalarda tüm uzmanların ortak kanaati burası. Bir ilçeye yapılmış tesis olarak düşünmeyin, bu Bursa’nın tesisidir. Ayrıca bu çöp değil, hammaddedir. Burada değerlendirip, ekonomiye kazandırılacak. Yeşilden, çevreden, geri dönüşümden bahsediyorsak altını dolduracak hamleler yapmak lazım” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada yapılacak tesisin Avrupa’da 570 adet örneğinin bulunduğu, 30 yıl hizmet verecek ve 100 bin konutun tüketimine eş değer elektrik enerjisi üretilecek tesisin iddiaların aksine tam bir çevre projesi olduğu ifade edildi.