Siemens, 2023 mali yılını 8,5 milyar euro net gelirle tamamladı

Siemens AG, 2023 mali yılında net gelirini yaklaşık 2 katına çıkararak 8,5 milyar euroya yükseltti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Siemens, 2023 mali yılını 8,5 milyar euro net gelirle tamamladı

Siemens AG, 2023 mali yılını tamamladı. Şirket, 2023 mali yılında gelirini karşılaştırılabilir bazda 2022 mali yılına göre yüzde 11 artırarak 77,8 milyar euroya yükseltti. Siparişler karşılaştırılabilir bazda 92,3 milyar euro seviyesini gördü. Sipariş-satış oranı ise 1,19 oldu. Yüksek nitelikli bakiye siparişler de 111 milyar euro ile bir kez daha rekor kırdı.

Serbest nakit akışı 10 milyar euroyla rekor seviyeye ulaşan Siemens Grubu'nun, siparişleri yüzde 7 artarak 92,3 milyar euro seviyesini gördü.

Bu yılın 4. çeyreğinde siparişler, mobilite iş kolundaki büyük siparişlerden gelen yüksek hacimlerin yanı sıra Siemens Healthineers ve "akıllı altyapı" iş kolundaki büyümeyle karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artarak 21,8 milyar euroya yükseldi.

Tüm endüstriyel iş kollarında rekor gelir

Akıllı altyapı iş kolu büyümeye en büyük katkıyı sağlarken, tüm endüstriyel iş kollarında rekor düzeyde gelir elde edildi. Endüstriyel iş kolu karı yüzde 7 artışla 3,4 milyar euroya ulaşırken, dijital endüstriler ve akıllı altyapıdaki önemli artışlarla birlikte şimdiye kadarki en yüksek çeyrek seviyesi görüldü.

Siemens Grubu'nun 2024 mali yılına ilişkin beklentileri, jeopolitik gerilimlerin daha fazla artmayacağı varsayımına dayanıyor. Bu doğrultuda, endüstriyel iş kolunun karlı büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Siemens, 2024 mali yılında karşılaştırılabilir bazda yüzde 4 ila yüzde 8 arasında bir gelir artışının yanı sıra, Siemens Energy Yatırımı hariç olmak üzere, satın alma fiyatı dağıtımı muhasebesi öncesi hisse başına temel kazancın 10,40 ila 11 euro arasında olacağı tahmin ediliyor.

"Serbest nakit akışı ilk kez 10 milyar euroyu aştı"

2023 yılı mali yılını değerlendiren Siemens AG Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Roland Busch, söz konusu mali yılda pek çok rekorun kırıldığını belirterek, "Endüstriyel iş kolu kar ve kar marjı şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı. Ayrıca, net gelirimizi neredeyse iki katına çıkararak tarihi bir zirveye taşıdık. Dünyanın dört bir yanındaki tüm çalışma arkadaşlarımıza bu olağanüstü sonuçlara sağladıkları muazzam katkı için teşekkür etmek istiyorum. Stratejimiz meyvelerini veriyor ve müşterilerimizin dijital ve sürdürülebilirlik dönüşümlerini hızlandırmaya devam ediyoruz." dedi.

Siemens AG Finans Direktörü Ralf Thomas da, "2023 mali yılında Siemens değer yaratan büyüme yolunda ilerlemeye devam etti ve serbest nakit akışı ilk kez 10 milyar euroyu aştı." ifadelerini kullandı.