Merkez Bankası'ndan yeni KKM adımı

TCMB, Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. Bankalar Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek. Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler, TCMB'nin yeni adımını ekonomim.com'a değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Merkez Bankası'ndan yeni KKM adımı

Merkez Bankası, TL'nin cazibesini artıracak adımlarına KKM düzenlemeleriyle devam ediyor. 

Uygulama talimatında yapılan yeni değişiklikle TL dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı. Böylece bankaların TL dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açıldı.

Yapılan değişiklikle standart TL mevduat desteklenirken, KKM'ye verilen faiz cazip olmayacak.

Merkez Bankası'nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan KKM hesaplarında kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından ödenirken üzerindeki kısmı Merkez Bankası tarafından ödenecek.

TCMB, Türk lirası mevduatı cazip hale getirmeyi amaçlıyor

TCMB, Türk lirası mevduatı cazip kılmak amacıyla bir dizi adım atmıştı.

Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL payı rasyosu yürürlükten kaldırılarak yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefleyen yeni bir TL payı rasyosu getirilmişti.

Eylül ayında ise TL'ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, yüzde 2,5'e yükseltilmişti. Ayrıca, TL'ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidilmişti.

Öte yandan, kredi akışını rahatlatmak amacıyla, ihracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyet sınırı 50 bin TL'den 250 bin TL'ye çıkarılmıştı.

Amaç faizin cazibesini azaltmak
Serkan Gönençler - Gedik Yatırım Başekonomisti

KKM’den kademeli çıkış adımlarının devamı niteliğinde alınan bir karar. Politika faizi bir alt sınırdı, şimdi bankalar onun da altında faiz önerebilecek. Bu sayede faiz cazibesini azaltarak KKM'den çıkışları hızlandırmak amaçlıyorlar. Eşanlı olarak, düz TL mevduat faizleri de artmaya devam edeceğinden iki faiz arasındaki makas iyice açılacaktır. Yine de, TL mevduata geçirmek için insanları mevduat faizlerini enflasyon beklentilerine yaklaştıracak lazım. O da aslında yüzde 60-65 gibi duruyor.