New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,58 artışla 35.151,04 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,74 artarak 4.547,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 kazançla 14.284,53 puana çıktı.

Fed'in şahin adımlarının sonuna geldiğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle pay piyasalarında haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izlendi, teknoloji hisselerindeki yükseliş öne çıktı.

ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'nın kurucu ortağı Sam Altman'ın geçen hafta üst yöneticilik görevinden alınması sonrası yaşananlar takip edilirken, Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, Altman'ın yapay zeka araştırmalarının başı olarak Microsoft'a katıldığını duyurdu. Microsoft'un hisseleri yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Nvidia’nın hisseleri de yarın açıklanacak bilançosu öncesi yüzde 2'nin üzerinde yükseldi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ekonomik verilerin fiyat artışlarının hızı yavaşlarken ekonominin büyüdüğüne işaret ettiğini ancak bu ilerlemenin Fed'in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için yeterli olmadığını ifade etti. Barkin, enflasyonun "inatçı" olduğunu gördüğünü aktardı. Faiz oranlarının ne kadar süre yüksek kalacağına ilişkin ise Barkin, bunun enflasyonun seyrine bağlı olacağını kaydetti.

Analistler, yatırımcıların para politikasının görünümünü değerlendirmeye devam ettiğini, bankanın yarın yayımlanacak son toplantısına ait tutanaklarda politikasının seyrine ilişkin daha fazla ipucu aranacağını belirtti.

Tahvil faizlerinde düşüş sürerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,42 seviyelerine geriledi.

Bloomberg'in haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı kripto para borsası Binance'den bir soruşturmayı sonlandırmak için 4 milyar doları aşkın ceza ödemesini talep etti.

Bu konularda ilginizi çekebilir