Ticari araç üreticilerinden Almanya’da ‘elektrikli’ şov!

Hannover’de gerçekleşen dünyanın en büyük ticari araç fuarı IAA Transportation’a Türk firmalar elektrikli modelleriyle damga vurdu. Ford Otosan, Anadolu Isuzu, Karsan, Otokar ve Temsa başta olmak üzere birçok yerli üretici çevreci çözümlerini dünyayla buluşturdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ticari araç üreticilerinden Almanya’da ‘elektrikli’ şov!

Aysel YÜCEL/HANNOVER

Dünyanın en büyük ticari araç fuarı IAA Transportation 4 yıl aranın ardından Almanya’nın Hannover şehrinde kapılarını açtı. fuarı IAA Transportation’a Türk firmalar elektrikli modelleriyle damga vurdu. 25 Eylül’e kadar devam edecek olan etkinliğe 45 ülkeden bin 400’den fazla katılımcı yer aldı. “Hareket halinde insanlar ve nesneler” temasıyla düzenlenen fuarda geleceğin ticari araç çözümleri ziyaretçilerle buluştu. Etkinlik otomotivdeki elektrikli dönüşümün yalnızca otomobillerle kalmadığını ticari araçların da ana ve tedarik sanayicileriyle ‘elektrikli’ dünyaya hızla adapte olacağını gözler önüne serdi. IAA Transportation 2022’nin yıldızı ise gerek örtüsünü ilk kez açtığı modeller gerekse ortaya koyduğu dönüşüm vizyonuyla ‘Türkiye’ oldu. Başta Ford Otosan global markası Ford Trucks tarafından tanıtılan Türkiye’nin ilk elektrikli kamyonu olmak üzere; Anadolu Isuzu, Karsan, Otokar ve Temsa yeni ve tamamen elektrikli ticari araç modelleriyle gövde gösteri yaptı. Ayrıca, Türkiye’de üretim yapan MAN ve Mercedes-Benz’in yeni modelleri de fuardaki yerini aldı.

Türkiye’nin ilk elektrikli kamyonu Ford Otosan’dan

Ford Otosan, E-Transit ve E-Transit Custom’ın ardından, Türkiye’nin ilk yüzde 100 elektrikli kamyonunu ilk kez bu fuarda tanıttı. Tasarımından test süreçlerine kadar tamamen Türkiye’de geliştirilen ve üretilen yüzde 100 elektrikli kamyon ile Ford Otosan, hafif ve orta ticarinin ardından ağır ticaride de yeni nesil elektrikli araç geliştiren ve üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdi. Futuristik tasarımı ve özellikleriyle Tesla’nın elektrikli kamyonu ‘Semi’nin iddialı rakiplerinden birisi olmaya aday olan aracın, 392 kWh batarya kapasitesiyle 300 kilometre menzil sunacağı ve minimum 75 dakikada hızlı şarj olacağı açıklandı. Modelin üretimi ise 2024 yılında Ford Otosan’ın Eskişehir’deki kamyon fabrikasında başlayacak. Fuarda açıklamalarda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, bugün binek araçlardan ağır ticariye kadar geniş bir yelpazede elektrikli dönüşümün dünya çapında önemli oyuncuları arasında yer aldıklarını belirtti.

Avrupa’nın ilk elektrikli şehirlerarası otobüsüne Temsa imzası

Temsa, fuarda yeni elektrikli araç modeli olan LD SB E’yi, tanıttı. Avrupalı bir şirket tarafından üretilen ilk elektrikli şehirlerarası otobüs olma özelliğine sahip LD SB E ile elektrikli ürün gamındaki araç sayısını 5’e çıkaran Temsa, gelecek 3 yıl içinde elektrikli araçların toplam üretim içerisindeki payını yüzde 50’ye yükseltmeyi hedefliyor. Temsa CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, fuarda yaptığı konuşmasında, Temsa’nın sürdürülebilirlik ve dijitalizasyon odaklı dönüşümü kendi sektöründe en erken fark eden firmalardan biri olduğunu ifade ederek, “Bugün farklı segmentlerde, 5 farklı elektrikli aracın lansmanını yapmış olan dünyadaki ender şirketlerden biriyiz. Ayrıca LD SB E aracımızla, Avrupalı bir şirket olarak kıtanın ilk şehirlerarası elektrikli otobüsünü üretmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. 2025 yılında da üretim tesisimizden çıkan her iki araçtan bir tanesinin elektrikli olmasını hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. LD SB E, 12 ya da 13 metre olarak iki farklı seçenek olarak tüketicilere sunulabiliyor. 63 kişilik yolcu kapasitesi bulunan araç, 250 kW’lık güce sahip elektrikli motoru sayesinde tüm yol koşullarında beklenen performansı gösteriyor. 210, 280 ve 350 kWh olmak üzere 3 farklı batarya kapasitesi seçeneği sunan LD SB E’nin menzili de uygun koşullarda 350 kilometreye kadar ulaşabiliyor. Araç yaklaşık 2 saatlik sürede tam şarj kapasitesine ulaşabiliyor.

Karsan, fuarda hidrojen çağını da başlattı

e-ATA Hydrogen’in dünya lansmanını Almanya’da gerçekleştiren Karsan’ın CEO’su Okan Baş, “Karsan olarak öncü rolümüzü bir kez daha gösterdik. Hidrojen yakıt teknolojisine adım atarak toplu ulaşımda yeni bir çağ başlatıyoruz. Son 5 yıl içinde 6 metre e-JEST, 8 metre elektrikli ve otonom e-ATAK ve 10-12-18 metre e-ATA’dan sonra şimdi de hidrojenli 12 metre e-ATA aracımızı devreye aldık. Bu anlamda yine öncü davranıp ürün gamımızı genişleterek sürdürülebilir ulaşım konusunda bir adım daha attık. 'Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde' vizyonumuz ile geleceğin elektrikli hidrojen yakıt hücreli aracımızı geliştirip, dünyaya tanıttık” dedi. Alçak tabanlı 12 metrelik e-ATA Hydrogen, tavvanda konumlanan 1.560 lt hacimli hafif komposit hidrojen tankına sahip olmasıyla dikkat çekerken, gerçek kullanım koşullarında 500 km’nin üstünde menzil sunuyor.

 

“Dönüşümde liderlik”

Özyurt, “Otomotiv endüstrisinde, Paris İklim Anlaşması, AB Yeşil Mutabakatı ve ACEA gibi anlaşmalara paralel şekilde sıfır emisyonlu araçlar başta olmak üzere bağlantılı, otonom teknolojiler için uzun süredir var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız bizi hep daha ileriye taşıyor ve tüm segmentlerde elektrikli dönüşüme liderlik ediyoruz. Türkiye’nin en gelişmiş Ar-Ge merkezi ve en yetkin mühendisleri ile geçmişten beri pek çok ilke imza attık. Bugün yüzde 100 elektrikli kamyonumuz ile yine bir ilki başarmanın ve inovatif teknolojilerimizi sizlere sunmanın gururunu yaşıyoruz” açıklamasında bulundu. Ford Otosan global markası Ford Trucks’ın Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, da şu anda 43 ülkede olduklarını 2024’te ise 50 ülkeye ulaşmayı planladıklarını belirtti.

Hedef; sıfır emisyon

Turfan, “Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz elektrikli kamyonumuz ile sadece geleceğin ağır ticari endüstrisine yönelik vizyonumuzu değil, tasarım ve teknoloji anlamındaki lider konumumuzu da sizlerle paylaşıyoruz. Bugün yerli motor, şanzıman ve aks ile bir aracın tüm aktarma organlarını geliştiren ve üreten sayılı markalardan biriyiz. Generation F adı altında başlattığımız sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojileri kapsayan dönüşüm için mevcut gücümüzden destek ve ilham alarak ilerliyoruz. 2030’da Avrupa’daki satışlarımızın yarısının sıfır emisyonlu araçlardan sağlamayı 2040’ta tüm operasyonlarımızda portföyümüzün sıfır karbon emisyonlu araçlardan oluşmasını hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için de bugün ürün geliştirme ve mühendislik yetkinliklerimizin sonucu olan Ford Trucks’ın ilk elektrikli kamyonu ile karşınızdayız” dedi.

Mercedes Benz Türk, Actros L’yi sergiledi

Daimler Truck, sergilediği kamyon modellerinin yanı sıra geleceğe ışık tutan yenilikçi çözümlerini tanıttı. Bu kapsamda fuarda, Mercedes-Benz Türk de Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen Actros L modelini ziyaretçilerle buluşturdu. Daimler Truck, fuarda başta Mercedes-Benz Actros L, Mercedes-Benz eActros LongHaul, Mercedes-Benz eActros 300 ve Mercedes-Benz GenH2 modelleri olmak üzere birçok kamyonunu sergiledi. Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen Mercedes-Benz Actros L, premium dizel kamyon segmentinde yeni standartları belirlemeyi hedefl iyor.

Anadolu Isuzu'dan, elektrikli Big·e sürprizi

Ticari araç üreticisi Anadolu Isuzu, IAA Transportation’a yeni tam elektrikli aracı Big.e ile damga vurdu. Tasarım ve üretimi tamamen Türkiye’de gerçekleştirilen Big·e, kompakt yapısı ve yenilikçi elektrikli motoru ile şehirlerin “son kilometre” taşımacılık ihtiyaçlarında önemli bir ihtiyaca yanıt veriyor. Yaklaşık 4 metreküplük hacime ve 1000 kg’a varan taşıma kapasitesine sahip olan Big·e üç farklı batarya kapasitesi ile 150 kilometreye varan menzil imkanı sunuyor. Başlangıçta 60 km/h ve 80 km/h maksimum hızlara sahip iki farklı versiyonda sunulacak olan Big·e’nin en büyük avantajlarından birisi de tıpkı bir cep telefonu gibi standart priz üzerinden şarj edilebilmesi. 3 ila 5 saat arasında tam şarj kapasitesine ulaşabilen Big·e Anadolu Isuzu’nun Çayırova’daki üretim tesislerinde, Isuzu kalite standartları ile üretilecek, 2024 yılından itibaren satışa sunulacak. Fuarda Big.e’ye yönelik açıklama yapan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “Ticari araçlarda oyun hızla değişiyor ve biz de oyun kuruculardan biri olarak biz gücümüzü, tecrübemizi ve iddiamızı Big·e ile ortaya koyuyoruz. Büyük şehirlerin ve birçok iş kolundaki işletmenin ihtiyaçlarına uygun şekilde geliştirdiğimiz Big·e, hem iş ihtiyaçlarına yanıt veren ideal boyutları, hem gücü hem de pratik özellikleri ile öne çıkıyor” dedi.

Volkswagen, sahneye ID. BUZZ Cargo ve yeni Amarok ile çıktı

Volkswagen Ticari Araç, IAA Transportation 2022’de yeni modellerini sergilerken, ziyaretçiler ID. BUZZ Cargo ile ilk kez yakından tanışma fırsatı buldular. Aynı zamanda fuarda Yeni Amarok da ilk kez tüketicilerin karşısına çıktı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir