Borsada düzeltme sona erdi mi?

Borsa İstanbul, günün genelinde primli bir seyir sürerken; kapanışa doğru satıcılı seyre döndü. Borsada düzeltme hareketinin sona erip ermediği ise, yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Yatırım Finansman Menkul Değerler Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Kıdemli Uzmanı Batu Özdemir, beklentilerini ekonomim.com'a değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Borsada düzeltme sona erdi mi?

Şenay ZEREN

Dün günü yükselişle tamamlayan Borsa İstanbul, bugün de alıcı bir seyir sürerken; akşam saatine doğru bütün kazançlarını geri verdi ve günü düşüşle tamamladı. Yatırımcılar, geçtiğimiz hafta başlayan düzeltme hareketinin sonlanıp sonlanmadığı merak ederken; uzmanlar, borsada 'düzeltme' ve 'dinlenme'nin devam edebileceğini belirtiyor ve kâr satışları yaşanmasının daha sağlıklı olduğunun da altını çiziyor.

BIST 100 endeksi, geçtiğimiz pazartesi günü gördüğü 8403 zirve seviyesinden, bugünkü kapanışına kadar yüzde 8 geriledi. Son 4 işlem gününde de kritik ve aynı zamanda psikolojik seviye olan 8000 puanın altında kapanış gerçekleştirdi. Analistler, endekste 7400 puanın oldukça önemli olduğuna dikkat çekerken; bu destek seviyesinin kırılmasıyla borsada bir trend değişiminden bahsedilebileceğini belirtiyor.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, dün New York'ta yatırımcılarla yaptığı görüşmeler öne çıkarken; Bakan Şimşek, "Bu görüşmelerimizin Türkiye'ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum" olarak söyledi. Ayrıca yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararı haftanın en önemli yurt içi gündemini oluşturuyor. Piyasa beklentisi ise, bankanın politika faizini 500 baz puan yukarı çekmesi.

7706 - 7897 bant aralığında hareket eden BIST 100 endeksi, gün sonunda yüzde 0,82 kayıpla 7719 puanda hareket etti. BIST 100 endeksinde teknik açıdan, 7900 ve 8000 seviyeleri direnç, 7800 ve 7700 puan destek konumunda bulunuyor.

Bankacılık endeksinde ise yükseliş, gün içinde yüzde 4'ün üzerine kadar çıkarken; endeks borsadan pozitif ayrıştı ve kapanışta yüzde 2,15 artışla 7761 puanda işlem gördü. 

Düzeltme hareketi devam ediyor mu?
Batu Özdemir - Yatırım Finansman Menkul Değerler Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Kıdemli Uzmanı

BIST100 endeksi 11 Eylül’de başlattığı düzeltme hareketine devam ediyor. Küresel endekslerden son iki haftada negatif ayrışma görmemize karşın, küresel risk iştahındaki bozulma da endeksteki düzeltme hareketinde etkili olmakta. Haziran ve temmuz aylarında endeksin yaklaşık yüzde 45-50 primlendiği dönemde yabancının 1,9 milyar dolar kadar alış yaptığına şahit olduk. Sonraki 5 haftada ise, yabancı satışı 250 milyon dolar kadar gerçekleşti. Buna ek olarak gerileyen hacimle birlikte endekste yukarı eğilim de zayıfladı.

2022 yılı sonunu 7,1 F/K ile kapatan BIST100’de cari F/K düzeyi 7,2. Olası bir düzeltme fiyatlama olarak derin olmasa da teknik olarak 50 günlük ortalamaya kadar bir hareket makul görülebilir ki bu da yaklaşık yüzde 4-6 arasında bir orana karşılık geliyor. Bu tip düzeltmeleri olumlu ve sağlıklı bulduğumuzu belirtelim. Yatırım Finansman olarak model portföyümüzdeki şirketlerin yükseliş potansiyelini şu anki fiyatlardan yüzde 45 olarak hesaplıyoruz. Olası bir düzeltmenin bu potansiyeli de yukarı çekeceğinin altını çizebiliriz. Bu gelişmelere ek olarak model portföyümüz 2023 yılında yüzde 101,3 getiri sağlarken, BIST100’e göreceli getirisi yüzde 44,4 olarak gerçekleşti.