Sakarya Büyükşehir'in başlattığı projede kazananlar belirlendi

Genç Katılımlı Proje ve Girişimcilik Atölyesi'nin başlattığı 'Serbest Fikirler' ve 'Fikirden Girişimciliğe' temalı 2 ayrı yarışmada kazanan projeler belli oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Sakarya Büyükşehir'in başlattığı projede kazananlar belirlendi

HASAN COŞKUN / SAKARYA

'Serbest Fikirler' ve 'Fikirden Girişimciliğe' temalı 2 ayrı yarışmada, kazanan projeler belirlendi. Arda Gürsoy'un ‘Topraksız Tarım Projesi’ (Serbest Fikirler) halk oylamasıyla birinci seçilirken, diğer yarışmada ise (Fikirden Girişimciliğe) Sena Nur Çetin'in ‘Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası’ projesi jüri tarafından birinci seçildi.

75 proje arasından halk seçti

"Serbest Fikirler" ve "Fikirden Girişimciliğe" temasıyla düzenlenen iki ayrı yarışmada 15-30 (Serbest Fikirler) ve 18-40 (Fikirden Girişimciliğe) yaş aralığındaki gençler, hayal gücü ve yeteneklerini bir araya getirip birbirinden üretken projeler ortaya koydu.

Yarışmalardan ilki olan "Serbest Fikirler" temasında 75 proje başvuruyu alındı ve 10 proje kamuoyunun oylamasına sunuldu. Toplamda 3 bin 468 oyun kullanıldığı bu yarışmanın şampiyonu en fazla oyu alan Arda Gürsoy'a ait "Topraksız Tarım Projesi" oldu. Genç isme ait proje Büyükşehir bürokratları tarafından da incelenerek değerlendirmeye göre uygulamaya alınacak. Gürsoy'a ise başarılı çalışması sebebiyle para ödülü alacak.

Jürinin seçtiği 3 ayrı proje

"Fikirden Girişimciliğe" temasıyla yapılan diğer yarışmada ise yeni bir ürün, tarım girişimciliği ve iş süreçlerini geliştirme kategorilerinde çok sayıda başvuru alındı. Kıymetli fikirleri, geniş bir hayal gücünü ve inovatif uygulamaları içeren projeler Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla Ofis Sanat Merkezi'nde jüri değerlendirmesine sunuldu. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, KOSGEB, Girişimci STK'lardan oluşan jüri heyeti tüm projeleri dikkatlice inceledi.

Ayrıca projelerin sahipleri jüri karşısında projesini ifade etmek için detaylı birer sunum yaptı. Değerlendirme ve puanlama sonunda bu yarışmada 3 proje seçildi. Sena Nur Çetin'in "Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası" projesi birinci, Serhat Özkahya'nın "Sakarya Akıllı Otopark Sistemi" (PARKYAPP) projesi ikinci ve Mücahit Yıldırım'ın "Çark Tekne Taksi (ÇTT) Ulaşım" projesi üçüncü oldu.

Büyükşehir Belediyesi, birinci olan projeler için kazanan yarışmacılara hem para ödülü hem de resmi bir başarı ödülü takdim edecek. Kazanan projeler Büyükşehir bürokratları tarafından uygulanabilirlik açısından değerlendirilecek.