Hepsiburada, sürdürülebilirlik raporu yayımladı

Hepsiburada "Sürdürülebilir Yarınlar Burada Başlar" sloganıyla hazırladığı ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Hepsiburada, sürdürülebilirlik raporu yayımladı

Sektöründe Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan raporda Hepsiburada, e-ticarette yenilikçi, verimli ve doğaya saygılı süreçlerle "Çevre", "Çalışanlar" ve "Toplum" başlıklarının yanı sıra dürüstlük, şeffaflık ve hesap verilebilirlik prensiplerine odaklanan yönetişim alanında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını paylaşıyor.

Nasdaq'da işlem gören Hepsiburada, gelecek nesillere daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na (SKA) katkı sağlarken, belirlenen öncelikli konular kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetler ile doğrudan ve dolaylı olarak 12 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı'na hizmet ediyor.

Hepsiburada Üst Yöneticisi (CEO) Nilhan Onal Gökçetekin, teknolojinin gücünü yapıcı şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gezegenimizin ve toplumların refahı ve sürdürülebilirliği için büyük bir dönüşümün eşiğindeyiz. Bizler Hepsiburada'da sürdürülebilirliği ve sosyal sorumluluğu iş kültürümüzün temel değerleri olarak görüyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana, bir yandan ticaretin dijitalleşmesine liderlik ederken bir yandan da paydaşlarımız için değer yaratma ve toplumsal gelişime katkı sağlama konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Teknolojik kabiliyetlerimizi bir yandan müşterilerimize sunduğumuz üstün hizmet anlayışımızı iyileştirmek için kullanıyoruz. Bir yandan da on binlerce işletmeyi bir araya getiren pazaryeri modelimizle, Türkiye'nin ve bölgenin en büyüğü olan Akıllı Operasyon Merkezimizle, sektörün çıtasını yükselten teknolojik çalışmalar yürüttüğümüz Ar-Ge Merkezimizle sektörün gelişimine ve dijital dönüşüme liderlik ediyoruz."

Gökçetekin, sorumluluk bilinci yüksek bir şirket olarak, teknolojinin gücünü yapıcı şekilde kullanmaya, çevreyi ve sosyal konuları kapsayan küresel çaptaki sorumluluklarını daha da ileriye taşımaya devam edeceklerini aktardı.

20 yılı aşkın süredir inovasyon ve girişimcilik ruhuyla sürdürdükleri yolculukta yarattıkları değeri tüm paydaşlarıyla şeffaflıkla paylaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Gökçetekin, "Bu doğrultuda 'Sürdürülebilir Yarınlar için Dönüşüm Burada Başlar' sloganıyla yayınladığımız ilk sürdürülebilirlik raporumuzu değerli paydaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Eşit ve Kapsayıcı Kurum Kültürü"

Dünyada bir kadın girişimci tarafından kurulan ve kadın CEO tarafından yönetilen çok az sayıdaki teknoloji şirketinden biri olan Hepsiburada öncelikli sürdürülebilirlik konuları arasında ilk sırada yer alan "Kadın Girişimciliği" alanında önemli çalışmalara imza atıyor.

Hepsiburada, 2017'de başlattığı "Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü" programı ile 41 binden fazla kadın girişimciye destek olurken, HepsiTürkiye'den programı ile 330'dan fazla yerel üreticiyi destekleyerek yerel ürün kullanımını da teşvik etmeyi sürdürüyor.

Kapsayıcı ve eşitlikçi yaklaşımıyla sosyal eşitsizliklerin ortadan kalktığı ve her çalışanının adil bir yönetim altında yeteneklerini ortaya çıkardığı bir çalışma ortamı inşa eden Hepsiburada, 2022'de Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensiplerini (The Women's Empowerment Principles-WEPs) imzalayarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlenmesini sağlayacak şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye uyduğunu da taahhüt etti.

Toplumsal fayda çalışmaları 

Kurulduğu günden bugüne sosyal sorumluluk projelerini iş yapış şeklinin bir parçası olarak gören Hepsiburada, kadınlara, çocuklara, dezavantajlı bireylere, hayvanlara, çevreye, bilime, kültüre, eğitime, spora ve sanata verdiği desteği tüm paydaşlarını da katarak artırmayı hedefliyor.

Hepsiburada, "Hepsi daha yaşanabilir bir dünya için" diyerek başlattığı çalışmalardan biri olan "Bir Gülüş Yeter" projesi ile 2022'de 202 okuldan 32 bin çocuğa ulaştı. "Hepsigönülden" çatısı altında Hepsiburada çalışanları gönüllülük faaliyetlerini yürütürken 2022 boyunca yüzlerce çalışan 400 saatin üzerinde gönüllülük çalışmasına imza attı.

Hepsiburada, "Hepsiyürekten" çatısı altında da platformu kullanan müşterilerini ve iş ortaklarını STK'larla yaptığı iş birliklerine destek olmaya davet ediyor.

Öte yandan Hepsiburada, küresel standartlara uygun bir yönetişim yapısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. 2022 yılı Sürdürülebilirlik Raporunda Hepsiburada'nın öncelikli konuları arasında yer alan "Etik İş Yapış" başlığı altında ise şeffaflık ve hesap verilebilirlik prensipleri doğrultusunda şirketin tüm iş yapış süreçlerinde ön plana çıkan en yüksek etik standartları aktarılıyor.

Çevreye duyarlı operasyonlar

"Sürdürülebilir Ürünler ve Ambalaj" konusunu önceliklendiren Hepsiburada "Eskiyi Yenile" projesi ile eski elektronik ürünleri değerlendiriyor ve sorumlu paketleme ile ambalaj uygulamalarıyla malzeme kullanımını optimize eden çözümler üretiyor. Ayrıca mevcut kaynakların yönetiminde daha verimli ve yenilikçi hale getirdiği faaliyetleri ile çevresel etkisini azaltıyor.

Hepsiburada önceliklendirdiği "Döngüsellik ve Atık Yönetimi" başlığı altında operasyonlarının atık kaynaklı çevresel etkisini azaltmak amacıyla kaynak kullanımını azaltmak, oluşan atıkları kaynağında ayrıştırarak tekrar kullanım ve geri dönüşüm yoluyla ekonomiye geri kazandırılması için çalışmalarını bilinçli bir atık yönetimi çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Geniş lojistik, dağıtım ve teslimat ağının çevre üzerindeki etkileri konusunda sorumlu bir yaklaşım benimseyen Hepsiburada, "Sürdürülebilir Lojistik" öncelikli alanı kapsamında teknolojisinin gücünden faydalanırken, yenilikçi yaklaşımları ile operasyonel verimliliğini artırarak çevresel etkisini azaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu doğrultuda kargo siparişlerinin teslimatında verimliliği artıran HepsiJET'in yeni "Çok Araçlı Rota Optimizasyonu" teknolojisi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Hepsiburada çevresel etkisini anlamak ve bu doğrultuda aksiyon planlarını ortaya koyabilmek için atılması gereken ilk adımın, faaliyetleri sonucu ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını doğru ölçümlemek olduğu bilinciyle raporlama döneminde karbon ayak izi hesaplama çalışması da gerçekleştirdi. Hepsiburada bu ölçüm sayesinde karbon bazında çevresel etkisini ortaya koymayı hedefliyor.