Prof. Dr. Naci Görür gözyaşlarını tutamadı, 18 ili tek tek sayarak uyardı: 'Kaderleri...'

Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir YouTube yayınında, fay hattı geçen 18 ili sayarak uyardı. Görür, Kahramanmaraş depremlerinde yaşadığı bir olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Görür, "Yani düşünün o sabah ben mübalağasız 4-5 saat ağladım" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Prof. Dr. Naci Görür gözyaşlarını tutamadı, 18 ili tek tek sayarak uyardı: 'Kaderleri...'

Deprem uzmanlarından Türkiye'nin fay hattına ilişkin uyarılar gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Naci Görür Kafa TV'de, 18 ili tek tek sayarak uyarılarda bulundu. Görür, "Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum kaderi Maraş, Hatay gibidir" diye konuştu.

Peki hangi iller fay hattı üzerinde? Görür tek tek sıraladı: Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari...

Naci Görür'den 7 ve üzeri deprem uyarısı

Görür ayrıca bu illerle ilgili olarak, "Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var" ifadelerini kullandı. Sözlerine ekleme yapan Görür 18 ili kastederek, "Orada deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur" dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

Öte yandan Naci Görür deprem gecesi yaşadığı olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Görür, duygulandıran anısını şu sözlerle anlattı:

Adana'da biz sizin uyarılarınız üzerine gittik komşularla konuştuk. Bir apartmandaki sıkıntılı durumu oradakilere izah ettik. O apartmadakiler bunu kabul etmemiş. Beni dinleyen kişi 'bizim halimiz vaktimiz yerindeydi, biz oradan ayrıldık' diyor. Şimdi size hayır diyenlerin hiçbiri yaşamıyor diyor. Erkenek'te bir grup bana video göndermiş. "Hocam size saygılar sunarız. Siz çok uyardınız. Biz dinlemedik. Şimdi Erkenek yok" diyor.

"4-5 saat ağladım"

Depremin olduğu gün saat 6'ya doğru benim telefonum çaldı. Ben telefonumu genelde açık bırakırım. Çünkü uygunsuz saatte çaldıysa ya çocuklar ya da deprem olmuştur. Gazeteciler beni aramaz o saatte. Ben kalktım o saatte baktım beni Whatsapp'tan biri görüntülü arıyor. Bir hanım gördüm.

Önce tam anlamadım. Loş bir ışıkta saç baş karışık. Tam görünmüyor da bir baktım yanında da bir kız çocuğu var, kızı... "Hocam bizi kurtar" diyor. Yani düşünün o sabah ben mübalasız 4-5 saat ağladım.